Citat:
Ursprungligen postat av
Lagro
Blodet i bilen kommer med stor visshet från VB efter att hon var avliden. Enligt KJ lämnar VB bostaden ca 21.00 som han har hållit fast vid. 21.30 är det ett trovärdigt vittne i bil som möter en asiatisk kvinna som inte kan vara någon annan än VB och hon går ensam mot Sävast, det finns ingen bil som följer efter henne. Hon skickar SMS som borde gett ledtrådar vem hon skulle träffa och vart hon var på väg, men det påstås de uppgifterna gick inte att få fram och den som mottog SMS har mycket dålig minne av innehållet i SMS meddelanden.
Att KJ skulle plocka upp henne med bilen är rena fantasier, om han hade haft planer att åka med henne hade de gått ut tillsammans och tagit hans bil.
Vad många tycks göra är att utgå från att KJ är gärningmannen och sedan börja söka bevis mot honom, som blir till ingenting utan en samling fantasier som saknar all verklighetsgrund.
Får se om jag har förstått dig rätt. KJ var den siste som bevisligen såg VB i livet och man har även hittat VB:s blod i bagageutrymmet på KJs bil och på en tejprulle i KJs badrum. Om man anser att det är rätt besvärande omständigheter och lägger fram andra besvärliga indicier så anser du att dessa en samling fantasier utan verklighetsgrund?
Om du tar dig tiden att läsa tidigare i tråden så har problematiken avhandlats vid ett flertal tillfällen och detta har tyvärr blivit en tråd där det går rundgång.
Om KJ saknar inblandning i mordet så måste någon ha planterat blodet i bilen om man bortser från blodet på tejprullen. Denne person måste således ha direkt kännedom om KJ:s förehavanden, fordon, boende, alibin, etc. Den enda person som teoretiskt sätt har kunna ha dessa kunskaper är MB, vilken ett flertal personer i denna tråd hävdar är den rätten mördaren. Problemet som diskuterats in i minsta detalj tidigare i tråden. Hur skulle MB haft vetskap om VB förehavanden den aktuella kvällen och eventuell kunnat stämma en träff? Både VB och MB mobiltrafik är kontrollerad och mobilerna har absolut varit i kontakt med varandra men MBs mobiltelefon är kontrollerad. Om nu MB är smart nog att både mörda VB och komma undan med det samtidigt som han sätter dig KJ, skulle han då behålla sin mobiltelefon, den sista länken mellan honom och VB den aktuella kvällen, med eventuellt besvärande SMS, raderad eller inte? Svaret är givetvis ett rungande NEJ, så korkad är ingen. Med anledning därav finns diverse osannolika teorier om att både VB och MB haft varsin "hemlig" mobil trots att absolut inget talar för det och om man varit så diskreta hade man knappast messat om sina knull på Facebook, eller?
Återstår således en "random" mördare, någon som av misstag stött på VB och känt för att mörda henne utan att våldta henne som haft god kännedom om KJ och hans situation.
Uteslutningsmetoden har således gjort att polisen har fastnat för KJ som gärningsman tillsammans med de fynd man gjort.
Läser man sedan igenom de förhör som hållits med KJ så svarar han ju inte riktigt som man kan förvänta sig, bl.a. så utgår han från att blodfyndet är i bagageluckan trots att placeringen inte nämnts av polisen. Sen kan det ju tyckas märkligt med tanke på de täta kontakterna mellan KJ och VB innan hon försvann att han överhuvudtaget inte har kontaktat henne efter den sista kvällen de umgicks.