Citat:
Ursprungligen postat av
Jumalauta
Varför läser du inte inläggen du besvarar? pizza-face skriver ju uttryckligen "Marginalskattenivå". Och priserna i Schweiz är inte alls så mycket högre än i Sverige. Om du har en hyfsad inkomst, litet tillgångar av varierande karaktär och lever lagom utsvävande är livet mycket billigare i Schweiz om du räknar dina samtliga utgifter inklusive skatter. Försök inte inbilla oss något annat. Inte ens en skidsemester behöver kosta mer än en motsvarande i Frankrike, Österrike eller Sverige.
Du måste tjäna rätt mycket för att det ska bli billigare än Sverige, och äga ditt eget boende. Nu är det förstås väldigt stor skillnad beroende på vart man bor, men i de centrala delarna där de flesta arbetena finns, är boendekostnaden skyhög. Hyrorna tar en stor del av lönen om man inte tjänar femsiffrigt i månaden, och att köpa hus eller lägenhet kräver väldigt mycket kapital i jämförelse med Sverige. Många sparar dock pengar genom att handla t.ex. mat över gränserna. Specifikt mat och boende är det jag tycker är mycket dyrare i Schweiz än Sverige, med en Schweizisk lön.
Sambeskattning gör det å andra sidan enklare för familjer, ofta räcker det med en person som arbetar heltid. Så för en person som är singel, utan barn, och ett uselt betalt jobb, kommer troligen ha mindre pengar på fickan än i Sverige.
Jag har dock inget emot det, det är helt klart ett av de bästa länderna i världen att leva i.