Citat:
Ursprungligen postat av
NightHawks
Eller någon som har satt sig gränsle över BO som ligger på mage i sängen med huvudet vilande på ena kinden/sidan.
Därefter har denna någon placerat något över BO:s huvud och avfyrat pistolen från sidan.
Men varför från sidan? Inte för jag skjuter folk eller så, men så går det inte att hålla vapnet. Det naturliga torde vara uppifrån i det läget.
Polisens första antagande (som citeras av Magoo) fick de backa på när en annan rättsläkare sa att skottet kommit framifrån. Då gick man till utländska experter som utrett massor av skottskador på bl a Balkan. Och de sade att det inte gick att säga något alls om skottets riktning.
Det handlar om lite avstånd, kanske någon meter, och att hon ramlat i sängen. Allt pekar på någon typ av handgemäng, eller lek, i sängen och så har skottet brunnit av. Inget mord alltså, men väl grovt vållande till annans död.