2013-12-07, 19:38
  #6661
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av HaakanBrolin
Hej. När alla tror att det finns lätta pengar att tjäna så kapas en bubbla. När det slutar komma in nya köpare så stagnerar priset. De som köpte för att tjäna pengar blir rädda och försöker sälja när det inte finns köpare och bubblan spicker. Här kan du läsa mer om bubblor
[...]
Tack så mycket för svaret.
Mvh
Citera
2013-12-07, 19:39
  #6662
Medlem
Baskis avatar
Citat:
Ursprungligen postat av thedarkenemy
Vad säger den artikeln? Kommer bitcoins dö eller växa?
Dö kommer den absolut inte att göra, men bilda dig en egen uppfattning :-)

http://bitcoinmagazine.com/8778/bitcoin-chinas-new-special-economic-zone/
Citera
2013-12-07, 19:39
  #6663
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av TheBunk
Skulle det bli så att allmänheten, företag och myndigheter accepterar bitcoin så kan det bli till en stabil valuta. Men den kommer hursomhelst vara baserad på luft.

Vad tror du att USD och SEK har för backning? Tror du USD fortfarande har någon slags guldmyntfot? De är baserade på luft! Skillnaden är att Bitcoins inte kan skapas i all evighet! SEK och USD kan man däremot trycka upp hur mycket som helst av!
Citera
2013-12-07, 19:45
  #6664
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AfraidButBrave
Vad tror du att USD och SEK har för backning? Tror du USD fortfarande har någon slags guldmyntfot? De är baserade på luft! Skillnaden är att Bitcoins inte kan skapas i all evighet! SEK och USD kan man däremot trycka upp hur mycket som helst av!

Den stora skillnaden är att usd och sek har backning i den funktion de uppfyller. Fiatvalutorna används som en standardiserat handelsverktyg i respektive land. Btc är fortfarande i ett spekulationsstadie.
Citera
2013-12-07, 19:49
  #6665
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AfraidButBrave
Vad tror du att USD och SEK har för backning? Tror du USD fortfarande har någon slags guldmyntfot? De är baserade på luft! Skillnaden är att Bitcoins inte kan skapas i all evighet! SEK och USD kan man däremot trycka upp hur mycket som helst av!

Sorry men bitcoins kan faktiskt skapas i evighet både i antal och genom att delas upp och döpas om till alla möjliga lustiga subnamn. Men skillnaden mellan USD och Bitcoin ör at USD är en respekterad valuta stödd av världens mäktigaste stat och många till och USD används till stor för att handla med inte bara spekulera i.
Citera
2013-12-07, 19:52
  #6666
Medlem
Etnad11s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av 72mm:
Citat:
Citat:
Ursprungligen postat av Ursprungligen postat av Etnad11:
MySpace hade stort nätverk och acceptans (BC har varken eller). SAAB hade stort nätverk och acceptans. Framtidsfabriken.

I förlängning kan vi säga att alla företag och dess värderingar når ett högt värde för att så småningom falla ner till noll.

Circle of life.

PS Bonusfråga: Framtidsfabriken utvecklades ur en dator-/rollspelklubb. Vad står Mt.Gox för?


Om du inte vet vad som utgör ett nätverk eller inte och inte kan skilja ett öppet protokoll från ett företag så missar du hela poängen. SAAB!? Framtidsfabriken!? Vad dillar du om?

Oh boy, oh boy...var ska man börja.

Av alla som postar i den här tråden så är det nog du som tar priset. Även om konkurrensen är hård. Detta för att du verkligen verkar tro på det du skriver. Vilket är sån smörja så det e inte sant. Bear with me jag ska förklara...

För det första så nämnde du i ett tidigare inlägg Facebook och vad som gav FB dess värde...antal användare i dess nätverk och acceptans. Och att det e på liknande sätt BitCoin får sitt värde. Vilket är helt korrekt. Mer här om Network effect .

Min poäng var, och är, att vad som helst som har någon nytta för andra måste ha Network effect (dvs. nätverk och acceptans). Ju fler som nyttjar det desto större Network effect. Förståeligt? Tex. SMS funktionen i en mobiltelefon är väldigt användbart och till stor nytta, men om bara en person hade mobiltelefon, vad skulle man tycka om SMS funktionen?

Så poängen var att MySpace också hade nätverk och acceptans...once upon a time.

Vidare...så ser jag dig, och 99,9% av andra BC'are, nämna "buzz" ord som "decentraliserad-", "avgiftsfri-", "öppen-"..."-valuta"...dvs. att BC ska ta över "Medium of exchange" funktionen från fiat valutor. Eller komplettera dem.

Ok, nu kommer vi till lite mer svårförståeliga sakerna. Jag kör dock på ...so here we go:

För att något ska fungera som "Medium of exchange - MOE" så behövs det i "unlimited amounts" och "unrestricted". Dess "Store of value - SOV" komponent ska vara minimerad. Dvs. folk skall inte "hoard:a" eller "hamstra" MOE då det betyder att man tar MOE ur cirkulationen. Vilket betyder att pengarna byter hand långsammare och långsammare...money velocity minskar. Vilket skapar deflation och skadar ekonomin.

I ideal fallet så ska man använda MOE endast för transaktioner och inte spara det. Inte på lång sikt i alla fall. Det medium man dock väljer att spara i, borde vara begränsad och svåråtkomlig. Och det skall helst finnas i det fysiska planet och inte i det monetära planet. Och om det finns i det fysiska planet - så skall det helst vara värdelöst i sig själv (inget industriellt värde), lätt igenkännligt, delbart och tidsbeständigt (inte oxidera).

Nu till det viktigaste... ...om ett och samma medium (som BC) försöker att SAMTIDIGT vara BÅDE "Medium of exchange" OCH "Store of value" så leder det till konflikt mellan "debtors" och "savers". Därför att "Medium of exchange" lånas till "debtors", vilket urholkar dess värde, och skadar "savers" som sparar i det. Förståeligt?

Detta leder oss till FOFOA's dilemma:
Citat:
FOFOA's dilemma: When a single medium is used as both store of value and medium of exchange it leads to a conflict between debtors and savers. FOFOA's dilemma holds true for both gold and fiat, the solution being Freegold, which incidentally also resolves Triffin's dilemma.

BTW, Freegold är SEPARATION av "MOE" och "SOV". 2 typer av pengar som fyller 2 funktioner:

1. "Medium of exchange - MOE" - fiat valuta
2. "Store of value - SOV" - fysiskt guld (Au 99.99 eller 24k)

Ok, det räcker nu.... Jag behöver inte nämna att för att BC ska fungera som MOE så behövs en central myndighet, all infrastruktur som dagens banksystem innehar, statliga garantier etc. Dvs. med BC så uppfinner man varmt vatten på nytt. Och för att det ska fungera som SOV - eller rättare sagt som det ultimata Store of value - så faller det på punkt 1. => ej fysiskt. Även om det lyckades trots det så skulle det MISSLYCKAS pga. D I L L E M A T (beskriven ovan)!

Det är därför min riktkurs är 0 as in ZERO eller NADA. Sen 2009 och för all framtid.

Detta dillar Etnad om! Denna dill förtjänar en drink:

VODKA!

PS Om tiden räcker till så lägger jag en post om ämnet på en viss blogg.

PS2 Ja, just det varför Framtidsfabriken? Tja, se bonusfrågan.
__________________
Senast redigerad av Etnad11 2013-12-07 kl. 20:50. Anledning: stavning...
Citera
2013-12-07, 19:55
  #6667
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Sorry men bitcoins kan faktiskt skapas i evighet både i antal och genom att delas upp och döpas om till alla möjliga lustiga subnamn.

Att du inte fattar vilken obeskrivligt korkad kommentar du gjort dig skyldig till. Jag lider med dig som begåvats med så svagt intellekt. Lider!
Citera
2013-12-07, 20:00
  #6668
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av 72mm
Ta och sätt dig ner och lista vad som krävs för att en betalning ska kunna ske med "vanliga befintliga betalsystem" dvs kort. Vad krävs av kunden? Vad krävs av handlaren? Hur många aktörer är inblandade? Vad för problem drar kravet på identifikation av kunden med sig? Varför ser man alltfler kontraktsvidriga "Ej kort under 100kr"-lappar tror du? Varför väljer vissa att inte ens acceptera kort som betalmedel? Tror du det finns problem med att behöva lämna ut, hantera, lagra, kryptera och säkra den här informationen? Finns det några problem med ansvar när något går fel, dvs ett bedrägeri? Hur många hundratals miljarder tror du systemet "läcker" i form av sådana här bedrägerier varje år?

Allt det där är hypotetiska frågor. Jag behöver inte läsa svar, se det som en hemläxa. Genom ditt resonemang är det nämligen uppenbart att du antingen inte har jobbat med något av detta, alternativt så är du tungt investerad i någon av de tredje- och fjärde-parts aktörer vars vinster är beroende av systemet och har därav ett intresse att upprätthålla allmänhetens förtroende för systemet.

Faktum är att ingen, absolut ingen (med givet undantag av banker och kortföretag), gillar systemet. Man accepterar det därför att det är nödvändigt och ofta en förutsättning för att man ska kunna driva sin verksamhet överhuvudtaget. Helt oavsett Bitcoin vara eller icke vara så kan jag garantera att världen är mer än redo för ett bättre system.

All argumentation mot Bitcoin som teknologi som tar grund i att "Paypal är bättre" alstrar bara ett löjes skimmer kring dig..

Inte alls för Paypal är bättre än Bitcoin för att det fungerar bättre säkrare och smidigare än Bitcoin att Paypal inte gillar att associeras med bedragare knark och porrhandlare är inget större problem vare sig för de flesta av dess användare eller mig.

72mm börjar inse att du är så kåt på bitcoin att du är helt ute och cyklar vilket är tydligt när man läser det du skriver överst eller tycker du verkligen att Bitcoin är smidigare än kreditkort? Ej kort under 100 laåppar ser jag ällan att de finns beror nog inte på eventuella avgifter utan för att butiken eller baren vill att folk ska handla mera.
Att systemen skulle läcka hundratals miljarder om året i bedrägerier om året är ju bara trams. Bitcoinhandeln däremot har ju läckt en hel del pengar de senaste månaderna.

Slutligen är du medveten om att det försvinner bitcoins årligen på grund av bortslarvade lösenord och trasiga hårddiskar så en dag kommer det kanske inte finnas så många bitcoin kcar i rotation. Lycka till med det.
Citera
2013-12-07, 20:01
  #6669
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Tobbesvensson
Att du inte fattar vilken obeskrivligt korkad kommentar du gjort dig skyldig till. Jag lider med dig som begåvats med så svagt intellekt. Lider!

SÅ du känner inte till att det faktiskt går att öka antalet bitcoin som skapas?
Citera
2013-12-07, 20:05
  #6670
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
SÅ du känner inte till att det faktiskt går att öka antalet bitcoin som skapas?

Nej, varsågod och upplys mig. Passa även på att upplysa din följeslagare (Etnad11) ovanför som uppenbarligen inte heller tycks känna till detta.
__________________
Senast redigerad av Tobbesvensson 2013-12-07 kl. 20:07.
Citera
2013-12-07, 20:05
  #6671
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Nibiru2011
Sorry men bitcoins kan faktiskt skapas i evighet både i antal och genom att delas upp och döpas om till alla möjliga lustiga subnamn. Men skillnaden mellan USD och Bitcoin ör at USD är en respekterad valuta stödd av världens mäktigaste stat och många till och USD används till stor för att handla med inte bara spekulera i.

så kronan kan "skapas i evighet" därför att man kan döpa fraktioner av den till ören osv?
Citera
2013-12-07, 20:21
  #6672
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Etnad11
För att något ska fungera som "Medium of exchange - MOE" så behövs det i "unlimited amounts" och "unrestricted". Dess "Store of value - SOV" komponent ska vara minimerad. Dvs. folk skall inte "hoard:a" eller "hamstra" MOE då det betyder att man tar MOE ur cirkulationen. Vilket betyder att pengarna byter hand långsammare och långsammare...money velocity minskar. Vilket skapar deflation och skadar ekonomin.

Det var det smartaste jag har hört på länge, har du läst på högskola eller något?

http://www.youtube.com/watch?v=U9w0S9bEXIw
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in