Citat:
Ursprungligen postat av
JagHarEnLiten
Men hur jävla petnoga ska vi bli här?
Hur petnoga som helst.
[/quote]Till att börja med så existerar naturligtvis regriderade minnen. Vem har inte plötsligt kommit att tänka på något man inte funderat över på mycket länge. Ett barndomsminne. Eller något som hände för något år sedan på jobbet. Ofta kommer man att tänka på det av någon utlösande faktor. Det är lite madeleinekaka här alltså.
Antagligen är det väl därifrån psykoanalysen fått sina idéer ifrån. Men det är inte det som avses med regriderade minnen. Det vi vi alla här. Men om dessa minnen, som alltså ska ha tryckts undan på grund av dess hemska natur, faktiskt existerar. Då är det den som påstår att de finns som har bevisbördan att visa att de faktiskt existerar.
För att dessa sedan ska kunna vara användbara i en terapi, krävs det att man visar att just detta minne är ett äkta sådant, och inte en produkt av terapin som sådan.[/quote]
Jag tror vi är rätt överens egentligen, bortsett från att jag menar att psykoanalysen, till skillnad från regressionsterapin, är noga med att hålla sig inom vissa ramar, det får inte bli en för tät relation mellan analytiker och analysand, osv allt det som jag försökt framföra här tidigare, och under analysandens fria associationer (som INTE får vara droghallucinationer) måste man vara försiktig när man försöker bena ut vad som är fantasier, känslor, och vad som är minnen. Det är en jätteskillnad mot de terapier som mer eller mindre säger: tror du att du har blivit utsatt för sexuella övergrepp som barn? Kom hit så hjälper jag dig minnas!