2013-11-28, 00:03
  #3673
Medlem
felias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Återigen så visar du exempel på att förintelseförnekare aldrig lär sig något, och aldrig kommer ihåg att man serverat dem fakta som motbevisar dem....

Det är redan förklarat med länkar och allt i dessa trådar att det högst sannolikt inte var någon dieselmotor utan en bensinmotor...... Och att det faktiskt verkar vara mest förintelseförnekarna som börjat tjata om dieselmotor fast det redan på ett tidigt stadium fanns information som tydde på att det inte var en dieselmotor utan en bensinmotor.

Det är ju du som gjort ditt yttersta för att ljuga ihop att dieselavgaser är dödliga. Ännu en patetisk tinnituslögn.
2013-11-28, 01:01
  #3674
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av felia
Det är ju du som gjort ditt yttersta för att ljuga ihop att dieselavgaser är dödliga. Ännu en patetisk tinnituslögn.

Det är fullständigt bevisat att dieselavgaser kan vara dödliga, men att det inte är det mest effektivaste valet om man vill döda med avgaser från en förbränningsmotor. Men det är alltså fullt möjligt om man inte kan finna bättre alternativ.

Men, om det nu är så att det inte ens var en dieselmotor utan en bensinmotor, vilket det redan från start finns indikationer på att det var, så faller ju förintelseförnekarnas argument om att det inte skulle gå att gasa ihjäl folk med en dieselmotor platt till marken. För det blir ju totalt irrelevant om det faktiskt var en bensinmotor vilket det redan tidigt framkom att det högst sannolikt var.

De som har tjatat om att det skulle ha varit en dieselmotor är förintelseförnekarna.....

http://holocaustcontroversies.blogspot.se/2011/12/belzec-sobibor-treblinka-holocaust_9432.html
2013-11-28, 09:23
  #3675
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Vänlige Viktor
Vem bryr sig om vad du hänvisar till?
Fundera istället på de fynd som den samlade historievetenskapen hänvisar till så går det bättre för dig i livet.

/VV

OK, varför inte?

Högar av utmärglade lik kan tyda på gasmord, eller svält, eller tyfus, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Byggnader som påstås ha varit dödskammare kan ha varit detta eller avlusningskammare eller bombskydd, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Fotografier av människor som står i en kö kan vara människor på väg till gaskammaren eller på väg till avlusning, eller på väg att få sina fångkläder, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Krematorieugnar kan tyda på att man kremerat gasoffer, eller tyfusoffer, eller svältoffer, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Tomma ZyklonB-burkar kan tyda på gasmord, eller avlusning av kläder, eller avlusning av lokaler, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Högar med avklippt hår
kan tyda på gasmord, eller att man rakade fångar för att hålla lössen borta, eller att man kanske till och med ville förnedra fångarna, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Om man sammafogar fynd av detta slag och sedan tror att man "bevisat" de påstådda gasmorden, då vill jag härmed göra gällande att jag kan "bevisa" att det finns flygande tefat.

Detta är många av inom den samlade historievetenskapen såklart medventa om, men vem vill riskera sin karriär genom att påpeka det?
2013-11-28, 09:51
  #3676
Medlem
Kommentar till Skolls inlägg 3670 den 27.11 i denna tråd. (Dock onödigt att bemöta alla hans dumheter!)

Wikipediaartikarna nedan om Otto Frank och Anne Frank ger en god bild av förintelsen i Holland. Gasningarna i Auschwitz upphörde ungefär vid månadsskiftet oktober-november 1944. Det var på order av Himmler som just då trodde på förhandlingsmöjligheter med västmakterna med sig själv som ledande. Men även utan gasningar var Auschwitz fortfarande ett förintelseläger.

http://sv.wikipedia.org/wiki/Otto_Frank

"Otto Frank, född 12 maj 1889 i Frankfurt am Main, Tyskland, död 19 augusti 1980 i Birsfelden, Schweiz, var far till Anne och Margot Frank.

Franks fru Edith Frank dog under förintelsen i koncentrationslägret Auschwitz-Birkenau. Otto överlevde och befriades av Röda armén i slutet av januari 1945. Efteråt återvände han till Amsterdam där familjen Frank hade hållit sig gömd mellan juni 1942 och augusti 1944. Där fick han tillbaka dotterns dagbok som Miep Gies (en av dem som gömt familjen Frank) hade tagit hand om när familjerna van Pels och Frank samt Fritz Pfeffer arresterades.

Av de åtta personerna som gömde sig i gårdshuset överlevde bara Otto.

Auguste van Pels deporterades till flera koncentrationsläger, dog troligen i koncentrationslägret Theresienstadt våren 1945. Datumet är okänt.
Hermann van Pels. Det råder delade meningar om när herr van Pels (van Daan) mördades av nazisterna. Det sägs enligt vissa papper att det var på ankomstdagen till Auschwitz, men Otto Frank säger att det först var strax innan gasningarna upphörde. (3 november 1944)
Edith Frank dog av svält och utmattning i Auschwitz-Birkenau den 6 januari 1945. Hon var förtvivlad över att hennes döttrar deporterats till Bergen-Belsen.
Fritz Pfeffer dog i koncentrationslägret Neuengamme den 20 december 1944.
Peter van Pels, son till Auguste och Hermann van Pels, dog den 5 maj 1945. Han hade fått order av Otto att hålla sig nära denne eftersom han hört att man fick marschera till ett annat läger. Peter gick med marschen till Mauthausen och dog på vägen, endast tre dagar före befrielsen.

Efter kriget gifte sig Otto med Fritzi Frank (egentligen Elfride Markovits-Geiringer), som överlevt kriget med sin dotter i förintelselägret Auschwitz-Birkenau. De arbetade tillsammans med Annes dagbok. Fritzis dotter Eva har skrivit boken Lägerfånge A5272. Otto och Fritzi Frank levde 27 år tillsammans till Ottos död 1980.

Ur http://sv.wikipedia.org/wiki/Anne_Frank

"Anne och Margot Frank (bägge över 15 år gamla) deporterades i slutet av oktober 1944 (från Auschwitz) till koncentrationslägret Bergen-Belsen. Till följd av miserabla hygieniska förhållanden utbröt under vintern 1944-1945 en tyfusepidemi som dödade tusentals fångar, däribland Anne och Margot. Annes dödsdatum torde infalla i slutet av februari eller i början av mars. Kort senare, den 15 april, befriades lägret av britterna".

Otto Frank var alltså den ende som överlevde kriget. Han fanns på sjukhuset i Auschwitz när ryska trupper befriade fångarna där den 27 januari 1945. Sedan for han med många andra f.d. fångar via det ryska Odessa till Marseille med båt. Kort efter Tysklands kapitulation anlände han till Amsterdam den 3 juni 1945, där han bodde till 1953. Han flyttade sedan till Basel i Schweiz.
__________________
Senast redigerad av Babord 2013-11-28 kl. 10:22.
2013-11-28, 09:55
  #3677
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Såvida inte fotografierna och (faktiskt) filmerna är välgjorda förfalskningar.
Visst, men det påstår inte jag om vare sig dessa fynd eller de fynd som anses stödja gashistorierna. Jag utgår från att inget av dem är en förfalskning (det kan väl förresten påvisas av foto-experter att så inte är fallet, både vad gäller månfoton och Auschwitz-foton), och då blir det intressanta vad det tyder på; i detta fall en månpromenad.

Ett fotografi av människor i en kö, däremot, tyder inte mer på en kö till gaskammaren än det tyder på en kö till avlusning eller klädbyte, eller nästan vad som helst.

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Såvida inte stenen ifråga i själva verket bara är en bluff. Har du själv eller möjligen andra "månlandningsskeptiker" undersökt stenen och hur kom du/de i så fall fram till att den kommer ifrån månen och inte från Borås?

Återigen, jag hävdar inte att de fynd som anses stödja gasningar är bluff, och fanns exempelvis en fungerande gaskammare skulle jag inte hävda att den var bluff heller. Dessutom kan man väl såvitt jag vet påvisa genom tester att stenen kommer från månen och i så fall tyder resultatet på att den kommer från månen. De påstådda dödskamrarna, däremot, kan inte visas ha varit dödskammare, och därför blir slutsatsen att de kan ha varit detta, eller avlusningskammare, eller bombskydd, etc.

Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Om vi bortser från det där med skidoveraller så betyder väl inte det faktum att det finns dräkter som påstås ha varit på månen egentligen har varit det? Vilka bevis för att så är fallet åberopas i så fall? Bilderna kanske, som (för argumentationens/jämförelsens sak) endast är välgjorda förfalskningar?

Nej, det är sant, man måste kunna påvisa att de varit där, tex med hjälp av film och bilder samt vittnesutsagor som stödjer bilderna och filmerna. Det kan man också göra, enligt min mening.

Några gasningar kan man däremot inte påvisa, eftersom de bilder och filmer som påstås stödja sådana visar andra företeelser och därför kan tyda på lite vad som helst.



Citat:
Ursprungligen postat av d00rkey
Nämen. Ser man på! Helt korrekt. Så är det ju.

Ja, just det.

Och därmed bör Du inse att man inte kan styrka de påstådda massgasningarna.
2013-11-28, 09:58
  #3678
Medlem
MasterBaits avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
OK, varför inte?

Högar av utmärglade lik kan tyda på gasmord, eller svält, eller tyfus, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Byggnader som påstås ha varit dödskammare kan ha varit detta eller avlusningskammare eller bombskydd, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Fotografier av människor som står i en kö kan vara människor på väg till gaskammaren eller på väg till avlusning, eller på väg att få sina fångkläder, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Krematorieugnar kan tyda på att man kremerat gasoffer, eller tyfusoffer, eller svältoffer, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Tomma ZyklonB-burkar kan tyda på gasmord, eller avlusning av kläder, eller avlusning av lokaler, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Högar med avklippt hår
kan tyda på gasmord, eller att man rakade fångar för att hålla lössen borta, eller att man kanske till och med ville förnedra fångarna, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Om man sammafogar fynd av detta slag och sedan tror att man "bevisat" de påstådda gasmorden, då vill jag härmed göra gällande att jag kan "bevisa" att det finns flygande tefat.

Detta är många av inom den samlade historievetenskapen såklart medventa om, men vem vill riskera sin karriär genom att påpeka det?

Patetiskt och urbota korkat inlägg. Ditt inlägg vittnar om extremt dålig förmåga att göra logiska slutsatser. Lägger man ihop en viss information tillsammans med en hel del andra detaljer som du inte nämner/inte känner till, plus vittnesmål och vetenskaplig testning så jo, vissa förklaringar är verkligen betydligt mera trovärdiga än andra. Det är inte heller trovärdigt att vittnen kan ge mycket detaljerade beskrivningar som stämmer överens med fynden om de inte varit ögonvittnen. Lika troligt som att ufon har skapat likhögarna. Ibland måste man acceptera att Occams rakblad är den bästa metoden att göra slutsatser och att det finns mer och mindre trovärdiga förklaringar. Men du får gärna tro på fantastiska konspirationsteorier och ufon. Varsågod
2013-11-28, 09:59
  #3679
Medlem
felias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Det är fullständigt bevisat att dieselavgaser kan vara dödliga, men att det inte är det mest effektivaste valet om man vill döda med avgaser från en förbränningsmotor. Men det är alltså fullt möjligt om man inte kan finna bättre alternativ.

Men, om det nu är så att det inte ens var en dieselmotor utan en bensinmotor, vilket det redan från start finns indikationer på att det var, så faller ju förintelseförnekarnas argument om att det inte skulle gå att gasa ihjäl folk med en dieselmotor platt till marken. För det blir ju totalt irrelevant om det faktiskt var en bensinmotor vilket det redan tidigt framkom att det högst sannolikt var.

De som har tjatat om att det skulle ha varit en dieselmotor är förintelseförnekarna.....

http://holocaustcontroversies.blogspot.se/2011/12/belzec-sobibor-treblinka-holocaust_9432.html

förintelseförnekarna tror som bekant inte att någon gasning öht har ägt rum så dina debila motsägelser landar i ditt eget knä.
2013-11-28, 10:01
  #3680
Medlem
felias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MasterBait
Patetiskt och urbota korkat inlägg. Ditt inlägg vittnar om extremt dålig förmåga att göra logiska slutsatser. Lägger man ihop en viss information tillsammans med en hel del andra detaljer som du inte nämner/inte känner till, plus vittnesmål och vetenskaplig testning så jo, vissa förklaringar är verkligen betydligt mera trovärdiga än andra. Det är inte heller trovärdigt att vittnen kan ge mycket detaljerade beskrivningar som stämmer överens med fynden om de inte varit ögonvittnen. Lika troligt som att ufon har skapat likhögarna. Ibland måste man acceptera att Occams rakblad är den bästa metoden att göra slutsatser och att det finns mer och mindre trovärdiga förklaringar. Men du får gärna tro på fantastiska konspirationsteorier och ufon. Varsågod

Vilken vetenskaplig testning refererar du till? Har du ens läst vittnesmålen?
2013-11-28, 10:09
  #3681
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
OK, varför inte?

Ok, då ska vi se hur lätt det är att vara en förintelseförnekare...

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Högar av utmärglade lik kan tyda på gasmord, eller svält, eller tyfus, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, vilket gör att man kunnat avgöra att funnits en massa lik som helt enkelt gått upp i rök efter att ha gasats och sen kremerats och askan spridits på olika ställen.

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Byggnader som påstås ha varit dödskammare kan ha varit detta eller avlusningskammare eller bombskydd, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, vilket har gjort att man kunnat avgöra/bevisa att dessa byggnader använts som gaskammare för massmord.



Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Fotografier av människor som står i en kö kan vara människor på väg till gaskammaren eller på väg till avlusning, eller på väg att få sina fångkläder, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, som gjort att man kunnat avgöra att det är bilder på folk som strax efteråt har blivit mördade med galning eller annat.

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Krematorieugnar kan tyda på att man kremerat gasoffer, eller tyfusoffer, eller svältoffer, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, som gjort att man kunnat leda i bevis att massgasning för att mörda människor har skett.

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Tomma ZyklonB-burkar kan tyda på gasmord, eller avlusning av kläder, eller avlusning av lokaler, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, som gjort att man kunnat bevisa att massgasningar i syfte att mörda människor har skett.


Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Högar med avklippt hår kan tyda på gasmord, eller att man rakade fångar för att hålla lössen borta, eller att man kanske till och med ville förnedra fångarna, osv. och en förklaring kan inte visas vara troligare än en annan.

Du tycker så bara för att du helt förnekar alla de omkringliggande faktorer fynd vittnesmål dokumentation och bevis som den samlade seriösa historievetenskapen m.m. fått fram sedan kriget, som gjort att man kunnat bevisa att massgasningar i syfte att mörda människor har skett.

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Om man sammafogar fynd av detta slag och sedan tror att man "bevisat" de påstådda gasmorden, då vill jag härmed göra gällande att jag kan "bevisa" att det finns flygande tefat.

Det funkar bara så som du säger om man är antingen en fanatiskt konspirationsteoretiker, eller förintelseförnekare, för dessa personer har i alla tider förnekat allt som kan vara ett motargument eller motbevisa för deras egna påståenden och tro.

Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Detta är många av inom den samlade historievetenskapen såklart medventa om, men vem vill riskera sin karriär genom att påpeka det?

Rent nonsens från dig, för det enda som krävs från en förintelseförnekare är att ni klarar att lägga fram hållbara kontrollerbara bevis för era påståenden så skulle det bli typ både Nobelpris och Purlitzerpriset för er, rikedom och världskändisar. Men som det är nu så gräver ni sakta er egen grav när ni monotont mässar samma förintelseförnekarpåståenden och hela tiden avslöjas med att bortse från kända fakta, fysikens lagar, forensiska fynd, vittnesmål som kan styrkas i flera led, dokumentation m.m. och i många fall helt enkelt ljuga och förvanska historiska fakta.

Tacka fan för att en absolut majoritet av normalt folk tycker ni är svinaktiga kräk.
2013-11-28, 10:55
  #3682
Medlem
Vänlige Viktors avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Atlas11
Ett fotografi av människor i en kö, däremot, tyder inte mer på en kö till gaskammaren än det tyder på en kö till avlusning eller klädbyte, eller nästan vad som helst.
ICA stormarknad är säkert lika trovärdigt för dig.

Om de som stod i kön berättar vad kön var till för, skulle inte det tyda lite mer på en sak än den andra?
Eller är det för mycket begärt att ta till sig deras vittnesmål?
Eller vakternas?

/VV
2013-11-28, 11:20
  #3683
Medlem
felias avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Vänlige Viktor
ICA stormarknad är säkert lika trovärdigt för dig.

Om de som stod i kön berättar vad kön var till för, skulle inte det tyda lite mer på en sak än den andra?
Eller är det för mycket begärt att ta till sig deras vittnesmål?
Eller vakternas?

/VV

Är det meningen att vi ska tillämpa en poetisk frihet när vi granskar vittnesmålen? Kanske applicera samma tänk som när du leder ner värmen i likkällaren? Det fanns ju värme och tänjer man på naturlagarna så går det helt utmärkt att få ihop både vittnesmål och gaskammare. Får du inte ångest av alla lögner du tvingas bära fram?
2013-11-28, 12:25
  #3684
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Dr Tinnitus
Ok, då ska vi se hur lätt det är att vara en förintelseförnekare...
-------
Rent nonsens från dig, för det enda som krävs från en förintelseförnekare är att ni klarar att lägga fram hållbara kontrollerbara bevis för era påståenden så skulle det bli typ både Nobelpris och Purlitzerpriset för er, rikedom och världskändisar. Men som det är nu så gräver ni sakta er egen grav när ni monotont mässar samma förintelseförnekarpåståenden och hela tiden avslöjas med att bortse från kända fakta, fysikens lagar, forensiska fynd, vittnesmål som kan styrkas i flera led, dokumentation m.m. och i många fall helt enkelt ljuga och förvanska historiska fakta.

Tacka fan för att en absolut majoritet av normalt folk tycker ni är svinaktiga kräk.
Ja sån är ju nazismen! Några av de vanligaste skribenterna här skriver ju också under Politik/Nationalsocialism diverse dumheter, bl.a. med beklaganden av att det nu "amerikaniserade och judestyrda Tyskland" förlorade Andra Världskriget. Kolla gärna upp detta!
__________________
Senast redigerad av Babord 2013-11-28 kl. 12:56.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in