Citat:
Ursprungligen postat av
Frikko
Sa han i ett förhör att hade han gjort det,skulle dom inte ha hittat någonting i hans bil, han skulle ha tvättat den kliniskt ren.
Ja, han vet exakt hur man ska gör.
Här är den del andra ganska graverande motsägelser:
Citat:
"Om jag skulle göra något skulle jag inte göra något misstag. Jag har sett på alldeles för mycket kriminalserier" --- men han kan inte städa och kommer sen med en massa tips på hur man förstör DNA spår.
Citat:
"Jag ljuger aldrig" ...heller, berättade han enl. egen utsago, --- sedan berättade han om hur han ljög om sina "fejkade telefonsamtal till Ploy"
Låter också som han fått rådet att inte minnas och att skylla allt på sin diagnos när de börjar brännas, men annars märker man att har han "ganska god" tankeförmåga och minns ganska bra.
En annan intressant "remark" från åklagaren var denna:
Citat från NSD: "åklagare US: Det var också så att vinkeln på mobilmasten är precis samma ända fram tills den "går ner" och aldrig mer är igång..."
Vad innebär det? Fråga till er som är telefon experter.