Citat:
Ursprungligen postat av
Popcorn76
Mitt fetade. Nej, det är verkligen inga vattentäta alibin. AN säger att hon "tror inte" hon drack något när de kom hem. Men "hade lite vin". Han säger att hon drack grogg i köket. Hon verkar inte ha koll på hur de lade sig. På frågan om hon lade sig innan honom säger hon "ja det gör jag nästan alltid", men ibland inte typ. Hon svarar sedan svävande att hon såg på tv. Han säger att de låg och pratade innan de somnade. Hon kan ju blivit full och inte minns, men då lär hon ju inte vaknat om han smög ut.
Det lär vara tusentals människor i Boden som har problem att presentera distinkta alibin för den där lördagskvällen. Men bortsett från det och eftersom frågan varit uppe flera gånger: Exakt hur stor överensstämmelse dem emellan tycker du att det borde ha funnits för att det inte skulle vara "misstänkt"?
- Perfekt överenstämmelse? Kan du garantera att inte du eller andra i tråden då skulle ha sagt nåt i stil med att "det stämmer inte, de har förberett ett alibi"
- Ganska bra överensstämmelse? Kan du garantera att inte du eller andra i tråden då skulle ha sagt något i stil med att "de har säkert förberett sig så att berättelserna ska stämma överens på ett ungefär så att det inte verkar misstänkt åt nåt håll?
Är det inte i själva verket så att alla teorier här inne om mordkomplotter och två ondskefulla människor som skyddar varandra (eller den ene skyddar den andre) efter ett grymt och även planerat mord (för att "röja VB ur vägen") passar väldigt dåligt ihop med två människor som lämnar så dåligt överensstämmande berättelser? Är det inte snarare så att allt förklaras mycket bättre med den minst fantasifulla förklaringen: Det här var en alldeles vanlig lördagskväll i ett förmodligen ganska trist äktenskap där två personer kom hem ganska berusade och sen gick lite grann var och en till sitt innan de till sist (förmodligen vid olika tidpunkter) gick och la sig.
Hursomhelst så vet vi ju att MB var i karatelokalen före kl 9 nästa dag åtminstone. Han hade inte fått "diarre" som den person som sitter häktad.