Citat:
Ursprungligen postat av
MrFold
Jo, men jag anser att planteringsteorier skulle få en något ökad grad av trovärdighet om någon kunde visa att de verkligen förekommer med någon frekvens utanför deckarnas och kriminalseriernas låtsasvärld. Att kriminella försökt kasta skulden på varandra med tämligen klumpiga medel tvivlar jag inte på. Men hur är det att välja ut nån syndabock och få denne ditsatt för ett mord man själv begått genom diverse avancerade konster?
Det är lite som folk som påstår sig kunna utföra healing tycker jag. Jag vill se bevis på att det verkligen har hänt innan jag ens tror att det kan vara möjligt.
Precis, men det sker inte att man kan visa upp ett liknande scenario.
Domstolen tar hänsyn till bevisen var för sig och värderar, men även tillsammans, och då bevisen bildar en kedja så har det ett visst värde.
Att påstå att någon planterar och tro att det ska hålla i en domstol i total avsaknad av spår håller inte. Det måste vara
rimligt både med alternativhypoteser och förklaringar.
Citat:
Ursprungligen postat av
highfive
Tiderna förändras. Kan du ett par språk mer än svenska så kan du läsa på nätet om hur man mördar, döljer spår och hur man själv undviker att bli den skyldige. Har du riktigt tur så hittar du även en filmsnutt som belyser det hela på ett ganska pedagogiskt sätt.
Personligen har jag inget generellt intresse av mord och statistik kring mord. Mord som sker i Norrbotten intresserar mig eftersom jag kan geografin och känner rätt många människor i Norrbotten.
Var väl inte så mycket av statistik som fungerade kring mordet på CS vid stenbron 2008. En ostraffad gubbe som mördade en för honom obekant skötsam tjej.
Men det va inte fråga utan vilka domslut finns om att någon annan planterat bevis som id et här fallet? Det handlar om rimlighet inte om idioti.