Citat:
Ursprungligen postat av
Quoter
Den texten du återkommande citerar är generell och ska inte tas bokstavligen.
Jo, jag vet. Men
nånting betyder den.
Citat:
Den gode samhällsmedborgaren Uffe Olsson blev som sagt dömd för mord på Helen, när brottsplatsen var okänd (även fast det inte är någon dum gissning att det var i hans sommarstuga). Brottstid osäker också.
Sant. Fast om det var ett indiciemål kan diskuteras. Det fanns DNA-bevisning av rätt odiskutabel natur.
Citat:
Juliet-fallet var svagare än detta som tråden handlar om, vill jag påstå. Satsar därför mina ören på att pågen blir fäll i TR + HR. Säker är jag icke. Utrymmet för annan gärnings-nisse är väldigt litet känns det som.
Jag håller med om att Juliet-fallet var svagare i så måtto som att gärningstidpunkten var mycket mer osäker. Men det fanns också där ganska skarpa indicier - plus ett synnerligen klart motiv.
Kan man direkt koppla kirurgtejpen hemma hos KJ med den på VB - till exempel genom en gemensam avrivningskant - har han inte en chans att klara sig. Om inte kan det bli en ganska grannlaga avvägning, som jag vill avvakta FUP med att bedöma sannolikheterna för det ena eller andra utfallet.
Att han rent sakligt har begått gärningen tycker jag däremot redan det vi vet pekar på hyfsat tydligt.