Citat:
Ursprungligen postat av
mysmari
Man ska inte trigga idioter genom att klä sig oordentligt.
Hur ser klädråden ut då?
Citat:
Ursprungligen postat av
Kanelochsocker
Jag är också nyfiken på hur kvinnor skall klä sig för att inte trigga i gång männen att göra handlingar de egentligen inte vill/ha tänkt att göra.
Är man ute på klubb eller på fest, är man ju som finklädd tjej/kvinna ofta klädd i mer festbetonade kläder (nu låter jag som Magdalena Ribbing) i tunt tyg, kanske kjol eller klänning, tunna strumpor, höga klackar och glittrig top. Är detta en farlig klädsel? Eller måste den vara mer vulgär på något sätt för att det skall skapas en förståelse för de djuriska handlingarna?
Som sagt, ni får väl fundera ut det själva, men om jag var våldtäktsman skulle jag nog sikta in mig på höga klackar och glittertop istället för den i övrigt identiska tjejen som bär lågskor, jeans och t-shirt.
Eller ja. Jag vet ju inte hur våldtäktsmän tänker. Men rent bara vilka som får en att tänka "henne skulle jag vilja hamna i säng med", trots att när man väl är där så är ju både höga klackar och glittrig top borta.
Jeans och t-shirt kan se rätt bra ut det också förresten.
Citat:
Ursprungligen postat av
ScottWalter
Vad tror du om säck och aska?
Tjära och fjädrar?
Tagelskjortor?
Jag tror att det är att överdriva. "Lagom är bäst" är ärligt talat rätt en bra princip.