Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Är det uteslutet för dig att bibeln kanske har fel om deras ålder?
Jag litar på bibeln, det är för mig osannolikt att människor bara hittat på saker och ting i bibeln.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Då tycker iaf jag att det är konstigt att, i en tid då människor kunde dö som flugor av vanliga infektioner, folk kunde bli hundratals år gamla.
Kanske bakterier och virus inte hade utvecklat farliga egenskaper på den tiden?
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Vänta lite nu. Menar du att det bokstavligt talat var moses som skrev moseböckerna? Du inser att du går tvärtemot i princip all modern bibelforskning?
Modern bibelforskning? Tillåt mig småle, riktig bibelforskning går ut på att förutsättningslöst undersöka fakta, inte att ateister försöker hitta allt som går att ifrågasätta.
Nu har du ju inte satt dig in ett djuplodande bibelstudium, hur var det med din "begränsade tid"? Nu verkar du ha all tid i världen att säga allt möjligt om bibeln, utan att vara insatt.
Har du tid att gå igenom påståenden om att Moses inte skrev böckerna? Eller kommer du igen att skylla på att du inte har tid? Är det "hit and run"som gäller?
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Bortsett från att det inte var moses som skrev dem: GIVETVIS. Det finns ingenting utöver "heliga texter" som pekar på att människor kunde bli så gamla, och en hel del som talar emot.
Namnen har jag ingen aning om, det spelar mindre roll.
Så du tror på en konspirationsteori? Vad hade människan/människorna som skrev Moseböckerna för fördel att dom skrev att människor hade kortare och kortare livslängd?
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Det finns källor, men eftersom du av någon anledning inte accepterar kol-14 metoden, så lär du inte ju inte gå med på någon fastställd åldersbestämning av fynden iaf?
Jag accepterar kol-14 metoden, men man kan inte förlita sig blint på den.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Nu hänger jag inte med. adam och eva ska ju vara förfäder till ALLA människor, då borde ju ALLA människor fram till floden ha närmast fullkomliga gener enligt dig? Det borde med andra ord spela noll roll vem vi gräver upp så länge tidsperioden är rätt?
Ja om man nu får fram rätt tidsperiod, och om man vet hur i det närmaste fullkomliga gener ser ut.
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Hur kommer det sig förresten att man vid dna-analys inte kan fastställa att alla människor har en gemensam anfader i form av dels adam och dels sedan igen i form av noa?
Fast man har ju kommit fram till just det:
En jämförelse av mitokondrisk DNA från människor av många olika raser och från olika geografiska områden tyder på att alla dessa DNA-sekvenser för vår art, homo sapiens sapiens, härrör från en enda gemensam föregångare.
http://sv.wikipedia.org/wiki/Mitokondrisk_Eva
Citat:
Ursprungligen postat av
Fiffiniffi
Då borde det väl egentligen vara mindre inavel, därmed bättre gener och därmed längre liv vid moses tid än vid noas?
Det var mer "inavel" på Noas tid, men dom var samtidigt närmare fullkomligheten.