Citat:
UMs omviktning var i högsta grad motiverad - de förutsåg valresultatet överlägset sämst av alla institut, oavsett hur nära de råkade hamna för just SD. Om man använder minstakvadratmetoden för att jämföra närmaste mätning mot faktiska resultatet i riksdagsvalet så placerar sig instituten så här:1 Yougov: 2,842
2 Synovate: 4,082
3 Novus: 5,472
4 Demoskop: 7,318
5 Skop: 9,634
6 Sifo: 10,282
7 United Minds: 24,794
(Egna uträkningar, med risk för fel. Har räknat på den undersökning närmast före valet jag hittade och tagit med 8 riksdagspartier + övriga som klump)
United Minds hade alltså mer än åtta gånger så stor avvikelse som ettan Yougov, och dubbelt så stor avvikelse som den som var näst sist. Därför insåg de att de behövde göra om sin metod.
Citat:
Jag håller helt med om detta. Jag vet inte varför man valde den metoden från början, kanske blev andelen osäkra väldigt högt annars? I vilket fall som helst skulle man tappa all historik och inte kunna jämföra med tidigare mätningar om man bytte metod nu, så förmodligen kommer det fortsätta vara så här.
Citat:
Det som kallas "viktning" här verkar inte vara någon viktning. Om jag tolkar texten rätt låter det som att de snarare tar ett medelvärde på resultat i förra valet och resultat i undersökningen. Det missgynnar partier som växer och gynnar partier som sjunker (oberoende av storlek, men det är lättare att få en stor procentuell skillnad för små partier).Om man viktar (men den riktiga betydelsen av viktar) mot vad intervjupersonerna uppger att de röstade på i förra valet, ska det inte missgynna eller gynna partier oavsett storlek och uppåt- eller nedåttrend, utan istället bidra till att man får en mer representativt urval, och därmed ett resultat som är närmre verkligheten.