2013-09-15, 20:03
  #20197
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Ola Schubert
Det är ju som bekant en stor skillnad mellan religiösa fundamentalister och religiösa som har någon form av "andlighet".

Men att försöka få religiösa fundamentalister att förstå vad "andlighet" verkligen innebär är nog slöseri med värdefull tid.

Existentiell utveckling kräver bearbetning och bearbetning kräver självinsikt och reflektion.

Den "andliga" utvecklingen beskrivs utmärkt av en kristen författare som räknar upp "andliga stadier". Fundamentalisterna, (oavsett religiös bekännelse), befinner sig på det första och helt säkert på det andra stadiet. Personer med kaos inom sig söker trygghet och regler att följa, utan att behöva bearbeta och tänka själv.
Helt rätt! Att glorifiera dödande är så långt ifrån insikt, medvetenhet och andlighet man kan komma.
Thundermans idéer är dogmer och verklighetsflykt och har egentligen ingenting med religion att göra, även om de kallar sig religiösa.
2013-09-15, 20:08
  #20198
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av soria
Assads MIG har bombat terroristerna i al-Yaroubiyah minst två gånger under veckan .
Du vill verkligen att Assad ska samarbeta med kurderna, du är desperat. Källa på detta?

Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Shia är inte majoritet i Irak.

Sluta sprid Shia propaganda.
Driver du med oss eller?

Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Du ska antingen vara seriös eller hålla käften. Jag är trött på er personer som är oseriösa när det gäller dessa diskussioner.

Baserat på valen i Irak där 60 % eller så av befolkningen röstade fick Shia partier 42 % av rösterna. Detta är en realistisk situation på läget i Irak, hade Shia varit majoritet hade Shia partiet fått majoritet. Kurdiska fick 22 % av rösterna, vilket också är realistiskt med tanke på kurdernas situation i Irak.

Sunni arabiska fick 30 %. Räknar man in minoriteter såsom sunni turkmener, kristna och andra som fick 6 % av rösterna ser man ungefär läget i landet. 58 % av rösterna föll på icke-shia partier i Irak.

Detta är verkligheten. Skärp dig.
Så du menar att sunnimuslimer inte kan rösta på shiamuslismska partier, och tvärtom?

Citat:
Ursprungligen postat av Shiyoki
Thunderman

Dina wahabister får stor styck i norra Kurdistan !
60 ISIS/Nusra killed &2taken captives when YPG liverated Susik village 10km west of TalAbyad.
+ att Ypg to över Susik
Mer sånt, tack! Sådana nyheter friskar upp både kropp o själ!

Citat:
Ursprungligen postat av Zvennen
Om Assad segrar så "segrar" kurderna också eftersom dem bekämpar rebellerna, terrorister enligt andra. Men kommer Assad gå med på att ge en del av Syrien till kurderna? Är inte så vandrad i geografin i MÖ, vet inte om det blir sydöstra Syrien eller västra.
Det blir nordösta, nordvästra, och lite av norra Syrien. Allt jag kan säga är att Assad kommer hämnas på turkarna, genom kurderna.
2013-09-15, 20:09
  #20199
Medlem
Thundermans avatar
Nu snackar ni om religion och andlighet.

Men kolla som ni hatar Islam. Hatet bara flödar genom er på detta forumet. Xelious islamhat är till och med milt om man jämför med andra.

Ni måste inse att folk kommer inte vilja vara toleranta mot er som hatar Islam och muslimer. Varför känna tolerans mot någon som hatar en och ens religion?

Vi har inget med er att göra och ni inget med oss.
2013-09-15, 20:09
  #20200
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Real-Talk
YPG har erövrat Susik byn (Tal Abyad)

Western Kurdistan's People's Defense Units (YPG) have launched "Martyr Dilovan and Aleppo Martyrs" operation in Tal Abyad (Girê Spî) as part of the "Şehîd Çekjin Revolutionary Operation" they started early September in response to the attacks of al-Qaeda linked Islamist gang groups fighting against them.

YPG fighters have attacked the headquarters of the gang groups deployed in the Susik village, 10 km away from Tal Abyad, at around 2 a.m. last night. YPG took the control of the village where 60 members of the gang groups were killed and two others taken captive in the operation which lasted till early hours of the morning. Kurdish fighters also seized six vehicles and ammunitions of the jihadist armed groups.

The Susik village is the third one YPG has cleared of gang groups since the beginning of the revolutionary operation.


http://www.liveleak.com/view?i=c0b_1379250525
http://en.firatnews.com/news/news/ypg-takes-the-susik-village-60-gang-members-killed.htm

Tal Abyad offensiven är endast en av väldigt många offensiver YPG och PKK har inlett den senaste tiden. Målet med offensiverna är att säkerställa hela norra och nordöstra Syrien.
Mer sånt! Qorbantan bem gerilla! Tung låt!
2013-09-15, 20:10
  #20201
Medlem
Arons avatar
Citat:
Ursprungligen postat av MetallicMonk
Jo det är ett intressant dokument men ca 17 år gammalt. Och ja det vittnar om en strategi men det är framställt av EN think thank. Jag vet inte hur mycket som den dåvarande israeliska regeringen tog till sig av det. Dessutom så är det ett dokument ägnat åt den neokonservativa intelligensian och inte ett geopolitiskt dokument ägnat åt politiker i USA i allmänhet.
Dessutom så ser jag fortfarande inte varför regime change från ett sekulärt till ett religiöst fundamentalistiskt styre i Syrien skulle skapa stabilitet vid Israels norra gräns.
Dessutom så handlar "Securing the Northern Border" mer om Syriens roll i Libanon på den tiden.

"Most important, it is understandable that Israel has an interest supporting diplomatically, militarily and operationally Turkey’s and Jordan’s actions against Syria, such as securing tribal alliances with Arab tribes that cross into Syrian territory and are hostile to the Syrian ruling elite."
Det står "hostile to the Syrian ruling elite" och inte specifikt stöd åt extremister.

Grejen är att Syrien, om regimen faller, riskerar att bli ett vilda västern scenario där FSA och Al-Nusra flyger på varandra och det om något riskerar ju att spilla över i angränsande länder.

det är usa som gör israels grovjobb i mellanöstern
många av författarna av dokumentet tilldelades höga poster under bush regering i början av 00 talet
2013-09-15, 20:12
  #20202
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Du vill verkligen att Assad ska samarbeta med kurderna, du är desperat. Källa på detta?

Det är nog inte alls osannolikt att MIG plan bombat den gränsövergången.
Sanningen är den att Assad och kurderna samarbetar, både direkt och indirekt, mer än tidigare. Jag ser inte varför du skulle vilja förneka detta? Kurderna är neutrala och har varit det, men de samarbetar fortfarande med regeringstrupper i ett antal städer och detta samarbete har ökat under islamisternas offensiv norrut.
2013-09-15, 20:12
  #20203
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
Jag tror att Assad ska passa sig för att lura både USA och Ryssland med några krumebukter. För de båda länderna har tydligt sagt ifrån att man kommer att göra gemensam sak och ta itu med Assad om han inte håller sina löften. Fast just den biten i avtalet kanske man inte vill ta till sig..
När ens land har varit så hotat som Syrien kan man inte annat än ta situationen på allvar, jag är säker på att Assad gör det.
Om FN kommer fram till att Assad skall straffas, så kommer Ryssland även i fortsättningen säga nej till militära attacker i FNs regi. Så uppfattar i alla fall jag förvirringen som rådde igår.
Och USA måste liksom visa musklerna och visa vem som bestämmer, för att citera bernad_law.
Men Ryssland poängterar ju noga att ett större krig i MÖ vore en katastrof. Det är därför de arbetar så hårt för diplomatiska lösningar.
Citat:
Ursprungligen postat av Benny Hedning
Förhopningsvis innebär detta att man kan komma överens om att stoppa vapenleveranser till området. Dock så finns det alltför många skrupelfria privata vapenhandlare som mer än gärna säljer till båda sidor...
Ja, det blir antagligen svårt. Men nederlaget borde ju svida rejält för terroristerna, förhoppningsvis tar det ner den fanatiska energin.
2013-09-15, 20:16
  #20204
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av ZuparN
Det är nog inte alls osannolikt att MIG plan bombat den gränsövergången.
Sanningen är den att Assad och kurderna samarbetar, både direkt och indirekt, mer än tidigare. Jag ser inte varför du skulle vilja förneka detta? Kurderna är neutrala och har varit det, men de samarbetar fortfarande med regeringstrupper i ett antal städer och detta samarbete har ökat under islamisternas offensiv norrut.
Anledningen till att jag förnekar detta är enkelt. SAA har flera gånger försökt inta kurdiska områden i staden Aleppo, tex Shex Maqsod, dock har man misslyckats varje gång. Varför ska man samarbeta i andra områden medan man slåss mot varandra i andra områden?
2013-09-15, 20:20
  #20205
Medlem
humanlifes avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
Nu snackar ni om religion och andlighet.

Men kolla som ni hatar Islam. Hatet bara flödar genom er på detta forumet. Xelious islamhat är till och med milt om man jämför med andra.

Ni måste inse att folk kommer inte vilja vara toleranta mot er som hatar Islam och muslimer. Varför känna tolerans mot någon som hatar en och ens religion?

Vi har inget med er att göra och ni inget med oss.
Jag hatar inte islam, däremot hävdar jag att människor måste få välja religion själva, det är inget som skall tvingas på en från andra eller från samhället. Man skall också ha rätten att inte vara religiös, att vara ateist eller något annat.

Vi måste acceptera varandras tro, vi skall inte bråka om vem som är den rätte guden osv. De där religionskrigen har fördärvat mycket på vår jord i ett par årtusenden.
Låt oss lämna det bakom oss!

Men det är ju sådana omedvetna dogmatiker som du, som skrämmer folk. Precis som vi ogillar dogmatiska, intoleranta kristna eller andra former av fundamentalism.
Om ditt syfte är att få folk att gilla islam, så är du verkligen ute och cyklar. Ditt skrivande här har precis motsatt effekt.
2013-09-15, 20:22
  #20206
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Thunderman
I ett Assad fritt Syrien kommer ni kristna tvingas underkasta er vad vi muslimer gör och säger, inkluderat "militanta" muslimer. Er tid är förbi där ni kunde med makt och vapen tvinga fram underkastelse och slaveri hos muslimer och diktera hur ett land kommer se ut, vem som får styra och vem som inte får. Den tiden är förbi.

När sist var det kristna som tvingade muslimer till underkastelse i Syrien?
2013-09-15, 20:24
  #20207
Medlem
ZuparNs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Qandil
Anledningen till att jag förnekar detta är enkelt. SAA har flera gånger försökt inta kurdiska områden i staden Aleppo, tex Shex Maqsod, dock har man misslyckats varje gång. Varför ska man samarbeta i andra områden medan man slåss mot varandra i andra områden?

Jag är inte insatt i slaget om Aleppo. Jag har dock inte hört mycket om att regeringsstyrkor försökt neutralisera Sheikh Maqsod, men att FSA/Nusra varit aggressiva mot kurderna på den fronten.
Tvärtom har jag läst att regeringstrupper samarbetat med kurderna i den regionen.

"Opposition activists and rebels reported that the Kurdish militia engaged the rebels and fought alongside government troops against the rebel forces in Sheikh Maqsoud."

"Al-Halabi said some of the heaviest battles were taking place in a predominantly Kurdish area of Sheikh Maksoud where PKK fighters were fighting alongside regime forces."

http://www.foxnews.com/world/2012/09/28/fierce-clashes-as-syrian-rebels-launch-new-offensive-to-take-aleppo/#ixzz2ezH36ibr
http://www.thehindu.com/news/international/syrian-rebels-launch-decisive-battle-for-aleppo/article3946042.ece

Det har sällan skett öppna strider mellan kurderna och regeringstrupperna, utan det mesta har man löst genom högre befäl, utan våld. Ni har däremot inte kunnat förhandla med FSA och Nusra. Det som sker i dag talar sitt tydliga språk.

Kurderna är inte heller en enad enhet om du trodde det. Miliserna i Aleppo har inte samma strategiska intressen som de i al-Hassake eller Qamishli, därför är det också av nytta att samarbeta med regeringsstyrkor i norra Syrien, då de ändå har samma fiende mot varandra i just den fronten. Kurderna och regeringsstyrkorna har och kommer samarbeta i norr och detta behöver inte betyda att kurderna är på regeringens sida, vilket du tycks tro att vi vill få det att låta som?
__________________
Senast redigerad av ZuparN 2013-09-15 kl. 20:33.
2013-09-15, 20:26
  #20208
Medlem
freeriderXIIs avatar
Den som tror att man har sanningen på sin sida borde inte frukta en öppen debatt och yttrandefrihet.

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in