Citat:
Ursprungligen postat av
Straybullet
Det är helt jävla sinnessjukt att ett parti som SD med deras många tiotals miljoner i resurser inte tydligt och högljutt manifesterar mot detta. Så jävla ledsamt.
Trams
SD har visst protesterat mot beslutet.
Nu är SD inget
aktivistparti som Svenskarnas Parti eller Kommunistiska Partiet eller Rättvisepartiet Socialisterna. SD har andra metoder att föra fram sina budskap. Att springa på stan på nätterna och sätta upp klistermärken på lyktstolpar som ni SvP:are sysslar med är inget som SD gör. Då hyr man hellre reklamplats på JC decaux reklampelare.
Aktivistpartier måste för att överleva hålla på med saker som att demonstrera, manifestationer, springa runt på stan med en megafon och liknande. Etablerade partier kan växa av sig själva, dom behöver inte hålla på med sån skit.
Dessutom kommer det ju ändå bara runt 200 personer till SvP:s demonstrationer. Inte speciellt mycket med tanke på att
aktivistpartierna på vänsterkanten kan dra flera 1000 till sina manifestationer.