Citat:
Ursprungligen postat av
buggenbu
Jämför t.ex. med dig själv. Du har gissningsvis aldrig varit misstänkt för de mord som SB varit dömd för, eller hur? Därför finns heller ingen domstol som prövat att du faktiskt är oskyldig, eller hur?
Det är detta juridiska tillstånd som SB hamnat i, när det nu inte längre finns någon dom som konstaterar honom bevisat skyldig. Att jag skriver juridiskt tillstånd är därför att personen kan ju rent faktiskt vara skyldig.
Svensk rätt utgår från att alla är oskyldiga till de brott som begås, till dess att en åklagare fört fram bevisning som styrker att en viss person har begått brottet. När det nu inte längre finns tillräckligt med bevis för att SB har begått de aktuella brotten så återgår han till ordinarie status, presumerat oskyldig.
Däremot kommer det aldrig att komma någon dom där domstolen konstaterar att det är fullt ut bevisat att en viss person är oskyldig. Detta är inte domstolens funktion.
Det är det som är centralt i denna sak att man hade en misstänkt, SB och dömde honom som skyldig till mord i rättegångar som går till historien som en rättsskandal. Enligt ditt resonemang återgår SB till att vara
presumerat oskyldig. Trots resning och uteblivna nya åtal.
Att ens komma på tanken att kalla den som blivit drabbad som SB för
presumerat oskyldig, är att bortse från ansvaret/allvaret att man dömde en oskyldig för 8 mord
När hovrätten beviljar resning i alla 8 morddomar anser jag att slutsatsen blir att SB är oskyldig. Särskilt när ingen åklagare åtalar SB igen, är det ett märkligt resonemang att tala om att SB trots detta kan vara skyldig. I dödsfall som visat sig inte vara mord blir slutsatsen absurd.
Att börja tala om att en person endast är presumerat oskyldig är att göra denna sak mindre allvarlig och upphöja lögner och förtal till en dygd. Inte undra på att en kommission behövs när man kallar det som skett ett
juridiskt tillstånd, och förklarar saken med att SB trots allt kan vara skyldig. Det blir särskilt idiotiskt i de fall man inte ens anser längre att dödsfallen var mord.
En åklagare är skyldig att väcka åtal om det går att styrka brott. När 8 morddomar visar sig vara felaktiga domar blir det fånigt att påstå att det finns möjlighet att SB är skyldig men det saknas bevis.
I förlängningen leder ditt resonemang till att varje invånare i detta land är endast
presumerat oskyldiga till alla brott i hela brottsbalken, när någon vill hålla på med juridiska hårklyverier som är ärekränkande. Det fråntar de som medverkar till rättsskandaler och orätt ansvar, och det är inte så det allmänna rättsmedvetandet fungerar.
Vi har rätt att ta för givet att oskyldiga till brott inte blir åtalade med falska bevis för brott de inte begått. Att bli förtalad och sedan bli kallad för
presumerad oskyldig, när man tidigare varit en felaktigt dömd mördare är oacceptabelt i en rättsstat. Förtal är särskilt allvarligt när det kommer från JK som hade till uppgift att utreda saken. Det är hans undanflykt och tolkning av vad skyldig till brott innebär, som nu vinner terräng. Skamligt.