Citat:
Ursprungligen postat av
Baiser
Nå jag ser att du inte tjänstgjort i Försvarsmakten.
Om man skjuter indirekt eld, altså man siktar inte direkt på målet, så måste man använda sig av eldledare, dvs de leder elden, för att korrigera elden måste man ha ett bra samband. För att överhuvudtaget ligga nogulunda rätt i början när man skjuter in sig så måste man ha en artileristab som räknar ut hur mycket elden skall korrigeras beroende på, tempratur, vindförhållnade blåst etc.
Detta är ännu viktigare när man gör en c-stridsmedel attack.
Du bemöter inlägg med nonsens och ovidkommande utläggningar i stil
hur-många-bultar-finns-det-i-Ölandsbron
En artilleristab behövs om man genomför välplanerad artilleribeskjutning. Nu råkar det vara så att i under diverse konflikter runt om i världen används enstaka kanoner, utan tillhörande stab, som du så gärna vill göra gällande.
På samma sätt kan jaktflyg lyfta och genomföra uppdrag utan stridsledning på marken eller i luften, men det blir naturligtvis effektivare med t ex AWACS. Du vägrar inse att så är fallet, utan återkommer gång på gång med omständiga utsvävningar om ditten och datten.
Stridsgas har använts sedan första världskriget, och ibland mha så triviala metoder som genom att öppna behållare med stridsgas, och låta vinden föra gasen till fiendens skyttegravar.
Jag har förstår att du gillar grabbarna i Syrien som vrålar
allahu akbar, och att du lever efter devisen
min-fiendes-fiende-är-min-vän, men det här med artilleri och stridsledning är inte din starka sida. Troligtvis inte enbart pga stavningen du inte fick gå Tolkskolan.