Citat:
Ursprungligen postat av
erej13
Nja, nackdelen för oss ateister är ju att om vi har rätt, så kommer det inte "visa" sig för oss.
Ja, det kan ju vara en nackdel för er. Åt andra sidan borde man som troende ateist inte använda ett negativt ord som nackdel kan jag tycka.
Jag hade dock inte ateisterna i åtanken när jag skrev det jag skrev utan troende/religiösa från diverse religioner som tror på ett liv efter döden. Det visar sig vem av oss som har valt rätt väg när vi väl dör.
Citat:
Citat:
Det är meningslös att bråka och försöka bevisa något här på jordelivet.
Citat:
Pratar du enbart om teister nu eller?
Nej, om alla som försöker få bekräftelse oavsett grad av religiositet.
Citat:
Förstår nog inte vad du menar här riktigt.. Vad är rätt och fel egentligen? Tänk om det väntar en riktigt ond gud, som har velat att vi ska såra, mörda, och skada varandra så mycket som möjligt, och att det är det ultimata "rätta"?
Nu finns det inte så många religioner som tror på en sådan gud men även det kommer visa sig så småningom. I så fall stiger jag in i helvetet med stolthet om mitt liv som en religiös och troende utan några register hos polisen anses vara fel.
Citat:
Det enda jag hoppas på är att jag kommer göra bra val i framtiden (av det som jag värderar vara sant), men jag inser direkt att det inte är någon ultimat "sanning", för att jag inte tror att det finns någon.Istället för att hoppas att det man gjort är rätt, hoppas istället att det du kommer göra komma vara rätt (för dig).
Ja, det var ju det jag menade också. Valen jag gör i livet hoppas jag och tror är rätt oavsett om det är val jag har gjort i dåtid, nutid eller i framtiden.