Citat:
Ursprungligen postat av
Kebabsuger
WG lyssnade på alla n00bs som körde och ställde sig helt öppen och stod stilla så arty kunde skjuta dom för att sedan skrika arty n00b.
hur jäkla svårt är det att lära sig banorna, tex här kan inte arty skjuta, här kan dom skjuta här och där om dom har ställt sig där och där
fan rent logiskt men där är så många PL n00bs i spelet så WG valde att lyssna så dom inte skulle förlora för många av dom
körde 3 matcher igår, idiot lag så klart, jag brydde inte mig, stolt helt öppet och sköt med jagdtiger 88 där jag visste arty hade spottat mig, rörde inte mig ur fläcken, räknade 8 missar från arty och 0 träffar och 0 splash innan jag dog av en t54 som lyckades cirkla mig
väldigt kul för denna arty spelaren, tror inte han körde mer arty den kvällen, antagligen haft mig helt in zoomad och missat 8 ggr i rad, helt efterblivet
Dvs att du hade tur att du inte blev träffad av arty? Arty är fortfarande pricksäkert, tillräckligt för att träffa en stillastående Jagdtiger iallafall.
Problemet med arty kan exempleras med El Halluf, när heavies står i A2 så vill
ingen sticka fram huvudet först. Varför? För att du blir träffad av arty. Nu kan du "jukea" artyn, och sen slåss i ~1m tills att du måste göra det igen.
Citat:
Ursprungligen postat av
plastdunkk
som någon sa, varför skall man spela araty om det finns roligare (göra mer nytta) och om det inte finns arty, då försvinner det roliga med light spotters, som någon sa, då kan man lika gärna köra medium...
Någon sa "begränsa antal arty", det hade räckt för mig... det håller jag med om, un-nerfa dem och sätt max två per lag.
nu har ju TD's tagit över rollen helt som main damage dealer, resterande spelare är för lagets HP bara... lite generaliserat
Problemet är att dom limitade klasser i ett tidigare spel - och det slutade med att andra klasser blev överspelade. Dvs de satte limit på de klasserna med, vilket ökade kötider något enormt o.s.v.
Som jag ser det är problemet med arty den enorma damageskillnaden på frontträff, lyckosam frontträff (i underplåt t.ex.) och skott i sidan/ryggen. Ser hellre större splash och lägre damage, dvs konsekventare skada ifrån artilleriet. Underlättar för att straffa campers med, då du kan komma runt stenar t.ex.
Citat:
Ursprungligen postat av
Arne.Anka
Skrivit i tråden att vissa spg fortfarande funkar, franska och tyska tier7 medans amerikanska tier7 är totalt värdelös.
Heh - tycker personligen M12 har blivit bättre efter patchen... I förhållande till sina tier-kamrater såklart då dock! Och bekvämare att spela, nu har den ju traverse...
Citat:
Ursprungligen postat av
Fjolsson
Ligger i kvalet vilken vagn jag ska köpa nu och lira med.
För närvarande har jag: Tiger 2, T34, M7, T110e5, T-43, Tiger (Elite), Pershing (Elite)
Jag funderar om jag ska köpa: IS-3, KV-4, Patton, AMX12, T21, T-34-1, ARL 44, AMX AC46, SU-100
Om du skaffar patton, skaffa inte M48'an bara. Stanna på M46.
Personligen gillade jag M26 och E8an i amerikanska med-trädet. M48 & M46 (när jag spelade den, i början av min karriär då) var båda enorma besvikelser. M46 har så gott som inget turret armor och derpig accuracy på kanonen (men lär vara bättre efter denna patch) och M48'an får jag inte bara att fungera (ligger nästan 1k DPG över på min Bat.Chat). Den har inget armor någonstans, sniperar sämre än E-50M, sämre DPM än T-62A/Obj. 140, sämre depression + enorm kupol jämfört med FV4202 o.s.v. Uschiamej, spelar den inte öht. längre.
T-34-1 är okej, inget armor heller, men rätt roande kanon. Kul om du står ut med aimtimen. AMX 12t tyckte jag var underbar dock, ~64%WR solokö på den. Den tanken som fick mig att inse att lights med autoloaders är så mycket bättre än "vanliga" lights.
On another note - Batmobilen är helt jävla underbar! ~3.4k DPG och 2700 WN7 på den, och är endast på 2a crewskillen... Vilket jävla monster!