Citat:
Ursprungligen postat av
Addhoc
Att det är mord är ju självklart, det var inte det som diskuterades. Frågan gällde dödsorsak.
Jag såg inlägg där det diskuterades om IF kan ha dött under transporten, och svarade på det.
Att mord var självklart ansåg "alla" även när Linda C försvann och återfanns. Fastän det skulle ha kunnat vara dråp eller vållande. Utan att jämföra fallen i övrigt (brottsplats och dödsorsak saknades i LCs fall) är det faktiskt inte 100% säkert att domstol - om det går till åtal - rubricerar IFs död som just mord. Mycket tas ut i förskott här.
Igårkväll lade jag ut två dokument; ett rörande DB och ett tilläggsprotokoll om styckmordet i Boxholm. Det kom en drös PM där medlemmar efterfrågade mer. Oklart vilket fall som åsyftades. Jag skriver och delger som sagt fakta i mer än en tråd. I denna tråd fick jag heller inget svar på frågan om frivårdsdokumenten redan hade lagts upp.
Gällde det FH så redogjorde jag igår för det lilla innehållet som avvek från DBs personutredning. Då hans sambo diskuterats här på sistone så kan tilläggas att FH i vart fall 26 juli ansåg att han har en flickvän sedan tre år. Bra uppväxt enligt egen utsago, tre halvsyskon. Slitsam skilsmässa från kvinnan med barnet. Samt det jag skrev igår om hans fysiska problem.