Citat:
Ursprungligen postat av
Kurridutt
Nej, DB bör veta att FH anhölls dagen innan honom. Han kan omöjligt veta att han är häktad om ingen har kvittrat bredvid. Varför tror du att de kör separata förhandlingar direkt efter varandra under samma dagar det varit omhäktningsförhandlingar?
Absolut, i en teoretisk värld. Men här har nog både DB och FH vetat om vilket sköter hastjobb de har gjort. DB är nog inte dummare än att han lägger ihop 1 och 1 när han hör att AJ är på fri fot och att han själv och FH är anhållna i sin frånvaro. Och när DB häktades så är det ganska rimligt att anta att han har förstått att FH och sitter häktad då han ju vet vad dom har gjort.
DB har all tid i världen just nu att ägna sig åt en sak. Jag tror att den saken är oro snarare än hopp.
Separata förhandlingar gör man för att, även om de är misstänkta för samma brott, så är de misstänkta för olika gärningar. Således finns olika bevis, olika resonemang och de kan resultera i olika utgångar i förhandlingarna.
Frågan bör snarare ställas som följer, why on earth skulle åklagaren välja att hålla en gemensam häktningsförhandling?