en del folk vill gärna ha någon som dem kan skylla saker på, ha som förklaring eller stöd och liknande. därför finns "gud"
kan du tänka dig att du tror att det finns något som alltid har koll på dig för att det ska gå bra för dig och som tar hand om dig ifall något skulle hända, men som aldrig klagar? vaf va skönt det skulle vara?
men som sagt. det finns bara i folks huvuden
"förklara då hur människor och allt runt om kring dig har blivit till?" jo, det kan jag väl göra!
obs! stor spoiler som inte har något direkt med gud att göra. skippa det ni som vill
universum skapades under big bang. det är ett faktum. det är oändligt, men expanderar. hela universum skapades på ett liiitet ögonblick, men expanderar i samma fart och har gjort hur länge som helst.
då kan ni tänka er hur många stjärnor, galaxer osv det finns i universum. det finns garanterat liv i rymden. att en planet likadan som jorden skulle exsistera som är i stort sett exsakt samma, är hur minimal som helst. Men iom att universum är såpass stort så kan den minimala chansen göra att det finns flera sånna planeter. alltså finns det troligtvis också planeter som är identisk med våran, fast mäniskorna inte har någon hörsel osv. därför har vi här på jorden haft en sån tur att vi har blivit skapade på detta vis! men det har inget med en "yttre kraft" att göra att vi har ben etc.
Själva poängen med religion är ju att inte veta utan att tro istället. Om jag skulle hitta ett vetenskapligt bevis för Gud så skulle alla religiösa då vara tvungna att välja något annat än Gud att tro på.
Frågan är så retorisk, att den närmar sig ett 100%s gränsvärde-meningslöshet.
Jag ser inte att det finns ett givet svar på frågan. Därför vill jag gärna veta också, vad Bogomil m.fl. skulle ta sig till, om Gud mot all förmodan visade sig existera.
Jag ser inte att det finns ett givet svar på frågan. Därför vill jag gärna veta också, vad Bogomil m.fl. skulle ta sig till, om Gud mot all förmodan visade sig existera.
Beklagar, men jag varken kan eller vill ge dig svar på retoriska dumfrågor.
Jag ska inte plåga dig med matematik om det är jobbigt för dig. Men om du tror att enheten jag visar kan jämföras med pythagoras sats så kan vi jämföra dem.
Pythagoras sats är en formel för att räkna ut sidor på en triangel. "Kvadraterna på katetrarna är lika med kvadraten på hypotenusan." -Ett människoskapat verktyg. (kan inte vara Gud)
Avataren är en enhet som är 1, vars väsen och inre ordning inte är bestämd av någon människa.
Du användar dig fortfarande av falska analogier, trots dina senaste försök på att distansera dig från sånt nonsens.
Tror du att Gud finns så kommer nog du till slut komma till en återvändsgränd i ditt liv där du kapitulerar och kräver svar från honom? Han kommer själv visa dig vägen då. Jesus är vägen. (man behöver inte bli en religiös för det)
Det finns bara en Gud och det är den Gud som jag tror på. (Men jag försöker inte bevisa det mer här.)
Man behöver inte bli "en religiös", men man måste tro på att Gud finns för att få vägen visad åt en? Hur ska du ha det?
Du försöker inte bevisa det här, men du försöker bevisa.. Vad? Vad hette den här tråden nu igen?