Tips på hur fan jag kan få hjälp av sjukvården/psykiatrin
Hej, pratat med sjukvårdsupplysningen och velat få hjälp mot min ångest och problem att somna. Men de anser att de inte har tid med mig, det är ju sommar och jag står i kö till en ADD/ADHD utredning. En av gångerna (4st) jag ringt så sa den jag pratade med att: "Om du inte orkar leva längre kan du ju höra av dig igen".
Så hur kan jag få hjälp? Vet inte riktigt vad jag ska göra. Jag vill ha ork att träna, laga mat (jag äter alldeles för lite för jag orkar inte laga mat och diska) och ha någon slags dygnsrytm som en vanlig människa. Jag har förklarat det för sjukvården men ja, de är ju sommar... osv återkom efter sommaren.
Bara att få sömntabletter hade nog gjort stor skillnad.
Citat:
Ursprungligen postat av
Nume
Kan ju skapa ångest att göra vissa saker halvdant som man är jätteengagerade i. Såklart lär man sig hantera det är det väl en annan sak.
Däremot i sociala situationer är det väl knappast en bra grejj att vara helt jävla på hela tiden. Själv har jag ju märkt att jag missar otroligt mycket vad gäller andras motivationer och sinnesstämning. Varför inte vara en dryg fan menar du?
Appropå detta har jag ju förut kännt mig deppad och annorlunda, undrat var dem "rikta" människorna är... Då folk överlag verkat oengagerade, tråkiga, utan livslust och bara sysslat med strunt. Är ju bara att komma till insikt att andra inte blir lika engagerade i saker så lätt.
Haha, håller med i sista stycket