2013-06-28, 08:34
  #13501
Medlem
Reimers avatar
LGWP,s debattartikel i DN angående fallet.

" Enligt åklagarens gärningsbeskrivning, de vittnen och den övriga bevisning som han presenterade skulle mordet på Catrine ha utförts på måndagen annandag pingst, den 11 juni 1984 mellan cirka kl 11 och cirka kl 13. Det är den enda tidsrymd då de fyra personer som skulle ha varit närvarande inte är sysselsatta med annat och befinner sig på andra och olika ställen. Så kallad alibiprövning och helt uppbyggd på åklagarens egen beskrivning och hans egen bevisning. Under cirka två timmar skulle de båda åtalade i vart fall ha genomfört gärningsmomenten 2) till och med 20) enligt nedan:

1) Fått tag i Catrine, som saknade bostad, telefon etc och levde ett väldigt stökigt liv vid den här tiden, och bestämt möte med henne ute vid rättsläkarstationen i Solna.

2) Själva begett sig från sina bostäder i Täby Kyrkby respektive på Kungsholmen. Allmänläkaren medförande bland annat sin 18 månader gamla dotter samt barnvagn.

3) Sammanträffat med varandra under vägen eller senast vid eller i närheten av rättsläkarstationen.

4) Efter sammanträffandet, och av okända skäl, valt att bege sig till rättsläkarstationen via en helt annan byggnad belägen cirka 125 meter från rättsläkarstationen.

5) Sammanträffat med Catrine vid eller i närheten av rättsläkarstationen varefter alla fyra gått in på stationen.

6) Genomfört någon form av sexuell aktivitet med Catrine inne på stationen.

7) Mördat Catrine genom någon form av våld mot hennes huvud och/eller hals.

8) Placerat Catrines döda kropp på ett obduktionsbord i en av stationens två obduktionssalar.

9) Styckat Catrines kropp på det ställe där hon placerats.

10) Försäkrat sig om att det 18 månader gamla barnet kunnat observera i vart fall moment 9). Eftersom barnet är betydligt kortare än höjden på obduktionsbordets skiva innebär detta att hon antingen placerats högt eller att någon hållit upp henne.

11) Fotograferat styckningen av Catrine varvid åtminstone allmänläkaren måste ha skiftat roller genom att han påstås vara inblandad i såväl styckningen som fotograferingen.

12) Någon gång under momenten 6) till och med 8) tagit på sig andra kläder, och då sannolikt obduktionskläder.

13) Någon gång under momenten före 6) till och med 7) tagit av Catrine hennes kläder och smycken eller fått henne att själv göra det.

14) Efter styckningen stoppat ner kroppsdelar, inre organ, kläder och övriga tillhörigheter i minst fem olika paket bestående av minst åtta plastsäckar.

15) Städat obduktionssalen, gjort rent obduktionsborden samt de instrument som använts.

16) Bytt om från obduktionskläder till vanliga kläder.

17) Gjort sig av med de använda obduktionskläderna.

18) Gjort sig av med plastsäckarna och deras innehåll på ett sådant sätt och ett sådant ställe att de inte omgående påträffas.

19) Gjort den sista avslutande kontrollen av att allt är "lugnt" och därefter lämnat rättsläkarstationen med barn, barnvagn och övrigt pick och pack.

20) Återvänt till sina respektive hem och anhöriga utan att framstå som känslomässigt påverkade av det som de just varit med om. Allmänläkaren till exempel åt middag med hustrun, barnet och sina föräldrar."

Hela scenariot faller på sin egen orimlighet, man måste vara ultrafeminist för att tro på eländet.
Citera
2013-06-28, 09:04
  #13502
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Reimer
Att det är en förfalskning givetvis.

Du är den sjukaste djävel jag sett skriva i någon tråd, ZB skulle alltså vara köpt?

Ingen av de 2 rättshaveristernas beteende är friskt, och båda speglar perfekt arkitekterna bakom styckmordsmyten och justitiemordet: Rajs, Olsson, Diesen & Co. Ingen faktakoll, ingen empati, ingen skam, det är bara att mata på med skit, med våld, med rykten, lögner, insinuationer, desinformation, allt är tillåtet, bara man får som man vill. Detta är 2 fanatiker som uppvisar fanatismens grundsymptom. Helt sjukt, absolut. Och de har ingenting att vinna, men kan inte slita sig ändå. En av våra 2 rättshaverister har på några månader producerat typ halva trådens textmassa utan något rationell mål i sikte. Snacka om stört beteende. Men vad kan man vänta sig av Rajs och Olssons avkommor?
Citera
2013-06-28, 09:18
  #13503
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Justiceforthe96
Jag inte bara insinuerar, jag skriver rakt ut att du brukar felcitera. Dels har du felciterat olika källor för att sedan när du blir påkommen skriva att du "citerade ur minnet" och dels har du felciterat mig när du tog bort halva meningen för att få det att framstå som jag menade något jag inte menade. Att citera betyder att ordagrant återge något. Om du tar något ur minnet eller ändrar en text så måste du ju skriva det för att framstå som ärlig och trovärdig.

HB har felciterat meddebattörer flera ggr senaste tiden (tex mig) och också källor, och det är förvisso logiskt, för funkar man som HB kommer fulspelet naturligt - om man håller på Rajs och Olsson, om man tror på den usla polisutredningen och den usla rättsprocesssen, då accepterar man också att inga akademiska, etiska regler finns, det är bara att kötta på, gränslöst, hänsynslöst.

HB försvarar ju ett justitiemord, en skitpolisutredning, en skiträttsprocess, ett menedsvittne, en skräpuppsats, en superjävig charlatan till rättsläkare och en fuskakademiker som inte ens kan namnen på sina egna källor osv, och det vore verkligen konstigt om HB inte fulspelade, felciterade, ljög och manipulerade.

Detta är exakt vad man kan vänta sig av ngn som tror på Obducentsagan år 2013.

Häromdagen påstod HB att TH tydligen gillade att fota lik utanför jobbet, och HB pressades, tvingades rota fram en källa, och HB angav en källa, men det visade sig påståendet kom från HB själv, självklart. Det fanns ingen saklig grund, det handlade om vad HB "trodde", som vanligt.

HB har också påstått att "knappt ngt" skrivits i media om Styckmordet de senaste 20 åren

Vojne. Men vad ska man vänta sig?
Citera
2013-06-28, 09:28
  #13504
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hagenbach
Ja, det första var mina egna ord. Att jag hänvisar till uppsatsen är för att den innehåller många förhör med båda läkarna.

Du skrev att TH tydligen gillade att fota lik utanför jobbet med egen kamera. Detta är ett mkt, grovt påstående, och har du ingen solklar källa (det har du inte) handlar detta om förtal. Straffbart. Förstår du? Att du sen snurrar in dig i barnsliga bortförklaringar, det är helt ointressant. Det är ditt ryggradslösa slingrande som får andra (tex mig) att ta en x-a omväg, det är ditt fel, ingen annans. Du inbillar dig att andra krånglar till det, men det är du. Du har uppenbart svårt att ta ansvar för ditt eget debattbeteende, dina påståenden, och jag skissar vidare på din personlighetsprofil Du angav uppsatsen som källa när jag pressade dig, men den var tydligen inte källan. Källan var du
Citera
2013-06-28, 09:36
  #13505
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av _Jago_
Du postar ju hela tiden andrahandsuppgifter. Det du skriver nu, är alltså saker du läst som någon har läst om någon som på bussen hört Teet Härm mumla för sig själv.

Och du har alltså läst att en granne hade hört från en bekant om en underlig läkare.

En granne till Thomas hade en bekant som hade en "underlig läkare" på sitt jobb, vars far fått sin pistol stulen och det eventuellt var Thomas som stulit den? Jodå, så att...


Du har dessutom skrivit att Teet Härm efterfrågar barn i sexuellt syfte, återigen bara genom att hänvisa till vad någon annan skrivit.


Till övriga i tråden (inklusive och särskilt moderatorer) - om en användare anklagar en namngiven person för att vara pedofil, knarkare och vapentjuv - är det då för mycket begärt att användaren hänvisar till källor? Med källor menar jag då inte en uppsats som några studenter skrivit.

HB fortsätter uppenbarligen den hatkampanj som pågått i 30 år.

Om man samlar HB:s påståenden om barnsex, likfotande och en frenetisk samling insinuationer så har faktiskt detta överträtt en laglig gräns. Samma gäller LOM. Självklart ska man ha ett solitt faktaunderlag när man påstår att ngn är pedofil, att den gjort sig skyldig till mordförsök, och att den fotar lik på fritiden för nöjes skull. Jago, använd mailboxen om du vill jobba vidare med detta. Och detta är en uppgift för moderatorn, onekligen. Anklagar man ngn för ett lagbrott är det en dom som ska vara källan, inte en uppsats eller en artikel, och inte vad ngn sagt att ngn viskat på bussen.
Citera
2013-06-28, 09:56
  #13506
Medlem
Justiceforthe96s avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Justiceforthe96
Här har vi kärnan i din argumentation.

Du har helt rätt i det du säger och det är väl ungefär där vi ligger om vi använder sannolikhetslära. Läkarna skulle kunna vara skyldiga, konstigare saker har hänt i världshistorien. Egentligen är vi alltså överens. Case closed, tråden stängd.

Citat:
Ursprungligen postat av Hagenbach
Och säger jag att jag tagit något direkt ur minnet, så har jag också gjort det. Dock har jag inte felciterat något (när det skett) för att uppsåtligt vinkla till något. Det där med att jag tagit bort en halv mening kan jag inte i detta nu kommentera, då jag inte har riktigt klart för mig vad det var för något. Ja, jag måste helt enkelt börja på allvar ange källan och tydliggöra när det är jag som säger något.



Varför gräver ni inte bara? Jag kan kommentera det som kommer fram, ifrågasätta, ge mina synpunkter på det etc.
Ett exempel på ditt sätt att vilseleda har jag fetmarkerat ovan. DEn meningen var ett svar på din fråga om det verkligen var helt omöjligt att läkarna var skyldiga eftersom du menade att konstigare saker hänt någon gång i världshistorien. Jag svarade då att det ungefär ligger på den nivån. Konstigare saker har förstås hänt i världshistorien, men det här vore i stil med dessa saker i mina ögon.
När du sedan svarar på inlägget citerar du endast "Läkarna kan vara skyldiga", vilket kan få andra att tro att jag vacklar i skuldfrågan.
Tycker du att det var ett ärligt sätt att uttrycka sig på?

Din sista mening håller jag med dig till 100% om. Det känns ju faktiskt livsviktigt i en debatt som denna om inte annat. Dessutom är det något som tillhör god ton i alla lägen.
Citera
2013-06-28, 12:51
  #13507
Medlem
Claude-Ms avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Hagenbach
Bara urlarvigt när ni säger "förkovra".

"Frosseriet" som du kallar det har relevans, när man tror på läkarnas skuld. När Mamman säger att maken "plötsligt" tagit henne "väldigt hårt mellan benen", när de stått i köket och pratat, så kan man inte bara dissa det med anledning av det läkarna stått åtalade för. När han "plötsligt tagit ett struptag" på henne, när de legat och sovit (eller vilat), kan man heller inte bara dissa så där med anledning av det läkarna stått åtalade för. Det måste du väl begripa?

Så ett uttalande om en för konventionell syn på sex innebär vadå? Vad vill du insinuera med det uttalandet? Hans fru var ju från en kristen familj och var kanske inte den som tyckte om mer än missionären. Är man pervers om man vill köra doggystyle, utomhus eller bli av*****?

Har du förkovrat dig angående skåningen? Du vet han som kanske står i Catrines telefonbok.

Om inte så får du fortsätta förkovra dig.
Citera
2013-06-28, 13:25
  #13508
Medlem
En sammanfattning av det material som postats de senaste veckorna:

Scoop nr 2 2005 "Styckmordet, debatten, dokumenten, domarna" http://minfil.org/xbj8ceb4b5/Scoop_2005.pdf

Olle Torge 1995:
http://imageshack.us/photo/my-images/109/37lh.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/441/yenm.jpg/

The Sun/World Weekly News
http://imageshack.us/photo/my-images/89/dp4q.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/853/1bdp.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/19/vj2g.jpg/

G.T december 1984
http://imageshack.us/photo/my-images/7/dtd9.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/43/6quj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/692/zdse.jpg/

Expressen, "Dokument mordet på Catrine"
http://imageshack.us/f/802/fsdm.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/21/v0f1.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/32/teu4.jpg/
Henning Sjöström "Det är mord på min klient" http://imageshack.us/f/96/v4wl.jpg/
"Vincent" om sin inblandning i Palme-utredningen: http://imageshack.us/f/543/go7n.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/441/m565.jpg/
Vincents verk: http://imageshack.us/photo/my-images/801/k49l.jpg/
"Vincent" http://imageshack.us/photo/my-images/16/goho.jpg/
Vincents hästtransport lyfts ur vattnet: http://imageshack.us/photo/my-images/94/e2mo.jpg/

Obduktionsutlåtandet av Jovan Rajs 1984-1987: http://minfil.org/qaj4ceb7ba/Obduktions_protokoll.pdf

Kapitlet "En oscar för det perfekta brottet" i boken Nordens farligaste kvinna av Jovan Rajs
http://minfil.org/r8h0c9b7b4/Rajs_En_oscar_f_r_det_perfekta_brottet.pdf

Marianne Seppälä
http://imageshack.us/photo/my-images/822/f09v.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/841/0ert.jpg/

Recensioner och artiklar som berör Lars Borgnäs "Sanningen är en sällsynt gäst", bidrag av Jago.

Jenny Westerstrand: "Ambitiöst om da Costa-fallet-trots brist på feministisk analys"
http://imageshack.us/photo/my-images/19/oejc.jpg/

"Ny bok om uppmärskammat styckmord"
http://imageshack.us/photo/my-images/706/ofq8.jpg/

Per Lindeberg: "Borgnäs som mordutredare", Journalisten 2003-12-09
http://imageshack.us/f/543/1kvx.jpg/

Jenny Westerstrand: "Vissa män tål inte att män fälls", Metro 2003-10-17
http://imageshack.us/photo/my-images/585/kz34.jpg/

Maria Carlshamre: "Mordet skulle kunna klaras upp", DN ledarsidan 2003-10-20;
http://imageshack.us/f/546/l3j8.jpg/

Nils Funcke: "Insinuant journalistik", Journalisten 11-17/11, 2003
http://imageshack.us/photo/my-images/7/8mci.jpg/

Lars Borgnäs: "Vad tänker Funcke på?", Journalisten 2003-11-25
http://imageshack.us/photo/my-images/543/aw7e.jpg/

Debatt om Anders Agells resningsansökning 2003:

Anders Agell: "Läkarna utsatta för rent justitiemord", DN Debatt 2003-11-24 http://imageshack.us/photo/my-images/560/ewf0.jpg/

Christian Diesen: "Agells ansökan ger inte läkarna chans till resning", DN Debatt (replik)
2003-12-02
http://imageshack.us/photo/my-images/197/6vyy.jpg/

Anders Agell: "Diesen slår vakt om osanningar", DN Debatt (replik) 2003-12-09
http://imageshack.us/photo/my-images/11/n2n4.jpg/

Nils Funcke: "Ett fall för Regeringsrätten", Dagens Nyheters ledarsida, 2003-09-27 http://imageshack.us/photo/my-images/819/ep1i.jpg/

Pofessorer vid Juridiska Institutionen, Uppsala "Diesen begår karaktärsmord på Anders Agell"
http://imageshack.us/photo/my-images/198/z9aw.jpg/

Ireen von Wachenfeldt: "Fortsätt protestera!", Kvinnotryck nr 7, november 2003 http://imageshack.us/photo/my-images/196/nb81.jpg/

Maria Wilhelmson: "Läkarna ansöker om resning på nytt", Kristdemokraten 2003-09-26 http://imageshack.us/f/824/m7fy.jpg/

Eva Ekselius: "Rättssamhällets sviktande golv", Dagens Nyheter 2003-10-17
http://imageshack.us/photo/my-images/838/lwec.jpg

Magnus Quenerstedt "Som en roman av Kafka" Uppsala Nya Tidning 2003-09-24
http://imageshack.us/photo/my-images/18/x5qy.jpg/

Fler artiklar av Christian Diesen:

"Journalisten och sanningen", Dagens Nyheter 99-02-23
http://imageshack.us/f/607/sanningen001.jpg/

"Rättvisan som cirkus", Proletären nr 13/1988
http://imageshack.us/photo/my-images/801/diesen001.jpg/

"Kan en läkare fällas för mord?", Proletären nr 19/1991
http://imageshack.us/photo/my-images...iesen2001.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images...ttning001.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/694/sid3001.jpg/

"Styckmordet har etsat sig fast i folksjälen"
http://imageshack.us/f/211/odjj.jpg/
Mihkel Kärmas "Teet Härm galning eller offer"
http://imageshack.us/photo/my-images/21/62hk.jpg/
Henrik Nyquist "Sanningen är en sällsynt gäst"
http://imageshack.us/photo/my-images/189/rhzj.jpg/

"Härifrån försvann Catrine" http://imageshack.us/f/690/qsen.jpg/
"Här slutar alla spår efter styckmördade kvinnan" http://imageshack.us/f/23/f51f.jpg/
"Kvinnor fick psykvård efter orgier" http://imageshack.us/photo/my-images/594/0ywu.jpg/
"Lågt i tak, mjuka ryggar" av Per Lindeberg: http://imageshack.us/photo/my-images/19/mqu1.jpg/
"Polisen söker fyra mördare" http://imageshack.us/photo/my-images/849/zg2u.jpg

Olsson, Hanna: "Bakom Lindeberg ekar obducenten", Dagens Nyheter 99-02-25
http://imageshack.us/photo/my-images/835/fso5.jpg/

Hultman, Kristina: "Är vi lika inför döden?", Arena nr 3/2000
http://minfil.org/06icc0b4b7/Arena3_2000.pdf

Alfredsson, Kerstin: "Lita inte på någon!", Arena nr 3, maj 2000
http://minfil.org/1aiecbbbbd/ArenaLi...n_nr3_2000.pdf

Hultman, Kristina: "Författaren Hanna Olsson", VÅLD nr 1-2/1996
http://minfil.org/2fi7c5b8b3/Bang1996HannaOlsson.pdf

Bodström, Cecilia et al: "Saklig debatt Lindeberg?", Journalisten 99-03-11
http://minfil.org/38iac1beb3/Journalisten99nr8.pdf

Hultman, Kristina: "Lindeberg kränker och grumlar till det", Journalisten 99-02-04
http://minfil.org/4ai6c1bfbb/Journalisten1999nr4.pdf

Tillinger, Lars-Erik: "Styckmordmålet - en svensk Dreyfusaffär", Juridisk Tidskrift nr
4/1999-2000
http://minfil.org/5fibc3b8b7/Juridis...reyfussnr4.pdf

Rodenborg, Erik: "Sexuella övergrepp förnekas", Socialisten nr 57, mars 2002
http://minfil.org/6bi2c6bcb0/Socialisten2002nr57.pdf

Nyberg, Patrik: "När sanningen stör", Tidskrift för Folkets Rättigheter, nr 1-2, 2002
http://minfil.org/7aifc6bfb0/N__rsan...r2002__1-2.pdf

Nyberg, Patrik: "Sanningen i styckmålet måste fram för dotterns skull", EskilstunaKuriren 2004-08-11
http://imageshack.us/photo/my-images/194/t8be.jpg/

Westerlund Karlsson, Åsa: "Ingen rättvisa finns för Catrine", Offensiv 99-03-04
http://minfil.org/8biec1bcb9/Offensiv4mars99.pdf

Kvinnotryck (redaktionellt upprop) nr 7, november 2003: "Protestera mot läkarna!"
http://minfil.org/Aei8c8b2b7/Kvinnotryck2003nr7.pdf

Hultman, Kristina: "Hyenainstinkter väcks till liv", Ordfront Magasin nr 10, 2002
http://minfil.org/9biac5bebb/Ordfron...nkterna_...pdf

Olsson, Belinda: "Vad är ni rädda för, män?", Expressen, eva&adam 99-03-25
http://imageshack.us/photo/my-images/822/y2na.jpg/

Strage, Fredrik: "Sex, våld och vhs", Dagens Nyheter/På stan 01-10-05
http://imageshack.us/photo/my-images/843/m4ve.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/341/04m4.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/33/u37r.jpg/

Styrlin, Lena: "Lindebergs intressen", Expressen 00-03-14
http://imageshack.us/photo/my-images/203/ogwt.jpg/

Lindeberg, Per: "Stenius omdöme sviktar", Östgöta Correspondenten 99-03-31
http://imageshack.us/photo/my-images/19/8ugk.jpg/

Lindeberg, Per: "Slut på debatten",. Expressen 00-03-21
http://imageshack.us/photo/my-images/94/jpi9.jpg/

Lindeberg, Per, "Rättvisan är en kvinna" Moderna Tider maj 2000
http://minfil.org/D7i9ceb0b2/Modernatidermaj2000.pdf

Minneslunden, platsen för Catrine Beatrice da Costas (1956-1984) sista vila: http://imageshack.us/photo/my-images/443/uj4z.jpg/

Jan Guillous berömda artikel om tingsrättsdomen 1988, som skulle ha påverkat domskälet: http://imageshack.us/photo/my-images/515/f81d.jpg/
Läs mer här http://www.nyhetsverket.se/nyhet/198...-styckmordsdom

Tingsrättens dom http://minfil.org/N0U0b2babb/Dom_daCosta.pdf
Några andra artiklar av JG om styckmordsmålet: http://imageshack.us/photo/my-images/29/r6sy.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/820/30162478.jpg/

von Gedda "Och flickan hon går i ringen"
http://minfil.org/e5e1c2bab5/Gedda_doc.pdf

Jan Bondeson: ”Children of the Ripper”, Ripperologist, The Journal of Jack the Ripper, East End and Victorian Studies nr 62/2005
http://minfil.org/S9afcfbfb4/ripperologist62.pdf

Lena Styrlin & Eva Nyberg: "Styckmordsmålet", examensarbete 20 p i processrätt. Juridicum, Stockholms universitet höstterminen 1999 (handledare Christian Diesen)
http://minfil.org/J7S2b4b1b3/Styrlin_Nyberg.pdf

fler uppsatser: https://www.flashback.org/sp43928632

Catrine
http://imageshack.us/photo/my-images/844/95hj.jpg/
http://imageshack.us/photo/my-images/818/oajh.jpg/
__________________
Senast redigerad av echoesofglory 2013-06-28 kl. 13:37.
Citera
2013-06-28, 13:34
  #13509
Medlem
Scoop nr 3 1991, Hanna Olsson: "Om Catrine och rättvisan"
http://minfil.org/J6Vcb3b6bc/Scoop_3_1991.pdf

Socialisten 1991, Kerstin Alfredsson: "Försvara Catrine och rättvisan!"
http://minfil.org/K0V9bebeb6/Socialisten_39_1999.pdf

Internationalen 22 2000, Lars Grönwall "Kamp mot kvinnoförakt en sak för vänstern"
http://minfil.org/L4Vcbeb7b1/Internationalen_22_2000.pdf

Petra Ulmanen "Respektabla mäns gubbiga kvinnosyn"
http://minfil.org/M7Vcb8b1bd/Arbetet_990328.pdf

Ordfront Magasin nr 5 1999, Ann-Charlott Altstadt: "Är feminismen avhängig ett enda rättsfall?"
http://minfil.org/O9V9b6b1bc/Ordfront_5_1999.pdf

Karolina Sveriges Kvinnliga Läkares Förening nr 1/1999, Gunilla Bring: "Är ett styckmord ett mord?"
http://minfil.org/PaV0bbbeb9/Karolina_1_1999.pdf

__________________
Citera
2013-06-28, 13:48
  #13510
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Har du några handfasta bevis som backar upp dina horribla påståenden ?

Presentera då detta omedelbart bums tack

Åtalet om fattade en person som misstänktes ligga bakom eller bidragit till den fejkade delen av dagboken, tilläggen. Du kan hela historien redan om hur Helin och Olsson växelverkade när Olsson försåg Helin med MS och den nya "Dagboken. MS bodde hos Olsson veckorna innan. Det får bedömas som högst sannolikt att den fejkade dagboken skrevs under denna tid och då är frågan hur mycket Olsson skrev. Den frågan kan Olsson besvara men också Eija Seppelä.

Jag och antagligen en annan, kanske flera här i tråden kan överväga att betala/samla ihop en summa pengar till Eija för en intervju. Om hon läser tråden är det bara att höra av sig.
Citera
2013-06-28, 14:13
  #13511
Medlem
Vinofs/Vincent firma - uppdatering och diverse tankar

Igår postade jag ny info om Vinofs firma (han var delägare), och det visar sig att firman hade adress både på E-vägen och på Karlbergsvägen 66, där Vinof själv också var skriven. Vinof är alltså tydligt knuten till närområdet: under 80-talet var han både skriven på KB-vägen 66, på Fleminggatan 70 och på E-vägen 25.

Firman var ett åkeri, och verksamhetsbeskrivningen var lös, man fraktade tydligen allt möjligt. Det rörde sig om ett aktiebolag. Om man löst tänker sig att C dog i ngn av firmans lokaler (på E-vägen eller på KB-vägen, eller hemma hos Vinof), så får man tänka på att han var kriminell, i hans personakt fanns olaga hot och bedrägeri, och han hade både sina tillgångar, verksamheten och sitt rykte att tänka på, och det är förvisso tänkbart att Catrine städades bort helt enkelt, och att Vinof på ngt sätt kände till detta, kanske hjälpte han till, och den fina handduken kanske får en plats i detta scenario också - Vinof hade tydligen pengar, gick på Café opera tex, och startade senare stuteri. Och som jag skrev igår, Catrine övernattade ett stenkast från Vinofs närområde, på ett hotellhem vid Fridhemsplan.

Vinofs (Vincent/hästdödaren) fullständiga namn är Karl Vinof Olausson.

Nästa steg blir att jaga rätt på de där förbannade jobblistorna, helst listor som gäller flera verksamheter på E-vägen. Och så ska jag kolla vem som ägde manskapsvagnen, den uppgiften borde finnas i slasken. Det är ju faktiskt inte särskilt långt mellan ett åkeri på E-vägen och en manskapsvagn vid fyndplats 1, varken geografiskt eller tekniskt. Kan ett åkeri administrera manskapsvagnar? Varför inte, om man sysslar med "allmän service" och "truckar"?

To be continued

-----------------------------------

Allmän anmärkningar: HB/LOM har satt i system att sampla, köra ekostilen. När de själva anklagas för ngt länge kastar de tillbaka anklagelserna, och nu kommer LOM på att man ska kräva bevis för påståenden, eftersom LOM:s hela resonemang bygger på lögner, vilket LOM fått rättmätigt mkt skit för, och ständigt kräver folk unerlag som LOM inte har.

LOM/HB:s agenda är extremt osjälvständig, parasitisk, manipulativ och substanlös. Det är bra att LOM/HB är aktiva, för de gör sämsta möjliga reklam för justitiemördarna, Rajs, Olsson osv. LOM och HB är sannerligen inga debattörer jag skulle vilja ha på mina sida i ngn debatt Huvaligen.

Igår krävde jag en källa av LOM (ang den famösa knulldockan), och LOM hänvisade till ett anonymt svar i en samtalstråd knuten till en debattblogg Med vänner som HB/LOM behövs inga fiender. Stackars Rajs & Co.

Och eftersom HB otaliga ggr avslöjats som en ymnigt skitsnackande charlatan som dessutom är otrevlig, måste HB självklart också anklaga mig för att vara otrevlig humbug. Och den här böjbara, falska attityden, den är kusligt lik Rajs attityd. HB är liksom Rajs bara intresserad av hur det verkar, hur det ser ut, vem som vinner och förlorar, vem som skitas ner, inte vad som är sant, hur det eg är.

Och eftersom LOM är värdelös på att svara, ge faktaunderlag och följa sunda resonemang, har LOM fått skit för det, och nu har LOM självklart lånat kritiken, kastar tillbaka den och läxar upp folk och kräver svar "omedelbums" Mkt ohederligt, förljuget, och LOM:s grundattityd är så lik Rajs, Olssons, Diesens att man baxnar. Också LOM är intressant, en avkomma, en relik, en papegoja, ett skräckexempel, ett exempel på hur lågt man måste sjunka för att tro på Obducentmyten 2013. Ner i dyn bara, rätt ner. Hälsa mikroberna och maskarna.
__________________
Senast redigerad av Eremona 2013-06-28 kl. 14:22.
Citera
2013-06-28, 14:56
  #13512
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av Hagenbach
Kan inte HOs kontakter med åklagaren ha berott på att hon var genuint orolig för att de inte skulle anse en prostituerad kvinnas ord vara trovärdiga? Ja, av samma anledning som när HO tidigare kontaktade Helin? Du vet vad jag menar, va'? MS har ju själv sagt, i likhet med vad många andra prostituerade kvinnor haft för inställning till hur allmänheten ser på dessa kvinnor, att "en horas ord är inte vatten värt."

You tell me.

Var Hanna Olsson geniunt orolig 1988 när hon växelverkade med Helin och gav honom en dagbok+ett "vittne" som på beställning? I artiklar från den här tiden är hon stridslysten, glad och närmast överväldigad.

Jag gissar att hon flera år senare var geniunt oroad hela sommmaren lång när åklagare Bjarne byggde upp ett åtal mot MS och den han misstänkte ligga bakom dagboken. Den här gången hörde Hanna Olsson av sig hela jävla tiden, inte för att väcka ett åtal utan för att hindra ett åtal.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in