Citat:
Ursprungligen postat av
OY
Om KJ är skyldig eller inte får vi se när domstolen har sagt sitt om det kommer så långt vilket jag tror att det gör. Åklagaren verkar övertygad om att KJ är gärningsmannen, jag tror också så. Jag håller en liten dörr öppen för att någon har hjälpt KJ med undanskaffande av kroppen, antingen fysiskt eller med tips och råd.
Vilken eller vilka diagnoser KJ har tycker jag är ganska ointressant i nuläget då åklagaren uppenbarligen är säker på att KJ är skyldig, rätt man är frihetsberövad tycker hon, och då har KJ varit kapabel att utföra det här bestialiska dådet. Jag är mest nyfiken på varför, motivet, för jag tror inte att det enbart handlar om ett spöke i KJ hjärna som sa att han skulle göra det, tror mer på en yttre faktor som påverkade honom, en utlösande faktor, och att KJ eventuella funktionshandikapp och psykiska ohälsa var det som gjorde att han kunde mörda och stycka, men inte därför han gjorde det.
Ett vanligt bråk om någon banal sak, kanske ville VB ha sex men inte KJ, kanske var VB gravid och vägrade abort, kanske ville KJ ut och festa men inte VB, något i den riktningen tror jag ligger nära sanningen.
KJ blixtrar till av ilska, VB skriker, KJ vill få tyst på henne, tar strypgrepp, hon segnar ner men ger fortfarande ifrån sig livstecken, då tar han kniven för att göra slut på henne, styckning, och nu sitter han häktad. Enklaste förklaringen.
Möjligtvis har KJ efter VB död ägnat sig åt något rituellt. Han har varit med i någon form av kyrklig organisation, kanske har han en tro på en gud, och efter mordet har han utfört någon form av ritual för att dämpa sitt samvete och sin ångest, tja, det kan förklara eventuella rituella inslag.
Jag tror som dig på en ganska enkel förklaring till mordet.
På något sätt har de återupptagit kontakten efter att bl.a. KJ's tidigare tjej valt en annan kille. Fanns en FB med den tjejen med även bild på KJ och ungefär orden. Jag har valt XX men jag gillar KJ.. kommer inte ihåg exakt vad som stod, sidan gick ej längre att läsa i mitten på maj.
Dock var och hur mordet skett är skrivet i KJ's hjärna och det vet bara polisen om de ens vet det utan bara anar.
Jag tror de lämnat lägenheten (Bodsvedjan) tidigare än vad man kan tro, han har på något sätt fått henne till en plats där mordet begåtts. Polisen bör ha hyfsad bild på hans rörelsemönster om inte han även stängt av sin egen mobbe, inte omöjligt.
Intressant vore att veta på vilket sätt, vad VB skrev i sina sms' som omtalats ca 18.40, skräck, rädsla, olust över KJ's uppträdande. Befann hon sig i Bodsvedjan då eller annan plats i närheten och då kanske i bilen ??
Han har fått ett Nej av VB på något sätt och alla spärrar har farit för honom.