2013-06-19, 11:43
  #85
Medlem
Arepos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av se_där...
Håller INTE med om att framtiden är fullständigt oviss. Även om jag inte med 100% sannorlikhet vet om det så känns det ändå hyffsat säkert att utgå jag ifrån att solen kommer gå upp i morgon. Därför rättar jag mitt liv efter detta redan nu i förväg.
Självklart gör du det. Att inte göra det leder till ångest.
Citat:
Att jämföra detta antagande, med något betydligt mer osannorlikt och sedan säga att det är lika rätt att rätta sig efter även det osannorlika scenariot är ju vansinningt, det hoppas jag du förstår.
Vad menar du med "rätt"? Rationellt?

Jag kanske är vansinnig, men isåfall är du naiv. Du förutsätter nämligen att världen är begriplig. Ponera att någon läser upp en talserie för dig: "2 2 2 2". Skulle du sätta ditt liv på att nästkommande tal också är 2? Är det vansinnigt att tro att nästa tal är 4 eller kanske att det inte följer något tal överhuvudtaget? När det inte finns någon given regel är det inte märkligt att det uppstår pluralism.
Citat:
Du pratar om att be till en gud, i hopp om att det gynnar en i efterlivet. Tänk om det finns en gud som är trött på allt tjat via böner, och straffar dem som spenderat sin korta dyrbara tid till meningslösa?
Skall man då inte i ditt resnoemang även beakta detta scenario (och tusetals andra)?
Visst är det möjligt. Jag har aldrig påstått att jag vet vad man skall och inte skall göra. Det var bara ett möjligt (om än trivialt) exempel på religionens funktion.

Nåja, detta är nog OT.
__________________
Senast redigerad av Arepo 2013-06-19 kl. 11:46.
Citera
2013-06-19, 12:31
  #86
Medlem
MeanMEs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BRT
Ja, det är ju min fråga till dig. För jag menar ju att ifall det är en av människan värderad skala, då blir den subjektiv och relativ. Jämför med att ta reda på vilka material månen består av, hur stor den är, hur dess historia sett ut, o.s.v. - detta är att ta reda på vad månen objektivt är. Ifall vi istället försöker komma överens om hur fin månen är på himlen, hur mycket vi uppskattar dess reflekterade ljus, o.s.v. så kan vi förstås vara +95% överens, men detta är fortfarande en skala av subjektiva åsikter kring månen, hellre än objektiva fakta. Vi kan inte säga "jaha, så du tycker att månen är en 4 av 10 i fin-skalan? Du måste ha fått dålig utbildning, alla vet ju att månen är 6 av 10 fin - tycker du annorlunda så måste du vara galen". Vi kan däremot säga detsamma om du påstår att månen är gjord av GB gräddglass, och att den är lika stor som en normal snusdosa, då du då uttalar dig felaktigt om objektiva fakta.
Nej den behöver inte bli det i extremfallen och det är där jag menar att den ska endast tillämpas jag nämde ju ökad komplexitet tidigare som omöjliggör användandet av denna uttolkning ju mer komplex problemställningen är, med det inte sagt att vi inte kan härleda vad man kan kalla filosofiska axiom ur dessa. Men jag menar att man då inte kan hävda att det är en objektiv sanning man uppvisar då utan en subjektiv. Det är ju en form av etisk naturalism där man till skillnad från teistiska varianter i det filosofiska spektrat byter ut Gud mot vårt genetiska arv och ger vetenskapen en möjlighet till uttolkning av vad mänskliga beteenden ger för moraliska utsagor.

Inget märkvärdigt i det tex Sam Harris ger ju i hans uppmärksammade bok The moral landskape uttryck för liknande tankegångar men han bygger resonemanget utifrån ett utilitaristiskt perspektiv vilket jag iofs delvis gör med. Skillnaden jag gör är att jag menar att människans natur dvs de mest elementära beteendena som vi uppvisar inom moralens område bör ses som vår sanna objektiva moraliska grund, att avvika från den blir en subjektiv implementering av vår kulturs moral och ökar därmed komplexiteten.

Då handlar det inte om frågor om månens evt härkomst från GB utan betydligt mer grundläggande beteenden.

Det går inte att tex hävda att mörda andra människor är bra.
Vårt altruistiska arv ger ej detta.
Vill man göra så måste man öka argumentets komplexitet.
Tex, men han kommer ju att spränga 200 människor i luften om vi inte gör det.

På samma sätt gäller för de övriga exemplen jag tidigare gett.
Och hoppa över OM det finns någon som tycker att mörda människor är bra så måste det vara så, den överväldigande majoriteten känner inte så, så psykopaterna gör sig icke besvär.
Utilitarismen får tala.
Citat:
Sedan håller jag naturligtivs med dig om att vi har en form av medfött - såväl som ett samhälleligt och kulturellt betingat - beteende, som är ett resultat av vårt arts samt våra samhällens och kulturers evolutionära processer. Dessa utgör däremot ingen objektiv moral, då acceptabelt beteende som sagt skiljer sig åt mellan individer, kulturer och samhällen - samt även innefattar "djuriska" beteenden som de flesta ser som oförenligt med moraliskt beteende. Är det t.ex. objektivt moraliskt korrekt att slå ner någon som raggar på ens flickvän? Det är en instinkt som många av oss har, där det finns klara evolutionära skäl till varför, medan de flesta av oss trots det försöker att inte agera efter denna instinkt pga någon subjektiv moralisk övertygelse (eller en samhällelig sådan, där vi själva kan råka ut för bestraffning ifall vi agerar efter våra instinkter).
Se ovan.
Citat:
Givetvis kan vi säga att objektiv moral är detsamma som att göra vad man instinktivt känner för att göra i en given situation, dvs vad som är närmast vårt "urbeteende" - med alla typer av egoism och altruism som detta innefattar; men då får vi ju en "amoralisk moral" där allt man gör per definition är korrekt eftersom att detta var vad man gjorde, hellre än något annat. Att bara välja ut speciella delar av vad vi genetiskt är kodade till att känna och göra och mena att detta är moraliskt - medan annat vi är genetiskt kodade till att känna och göra är omoraliskt - och mena att grunden för detta är den genetiska kodningen, det blir liksom en ihålig argumentation. Om det vi är genetiskt kodade till att känna och göra per definition är objektiv moral, då bör det innefatta allt vi är genetiskt kodade till att känna och göra. Vad vi känner ska vi alltså alltid få agera ut, då detta är moraliskt.
Där tycker jag förvånande nog... du har fel, se ovan.
Citat:
Detta är ju däremot inte vad du säger, utan du väljer de i din mening "goda instinkterna" - grunden till urvalet, dvs vad som är moraliskt och inte, är således inte själva genetiken utan något annat; vilket jag menar är den subjektiva värderingen av vilka av dessa beteenden som är moraliska och inte.
Jag ser det som ett utslag för altruismen om jag förstått dig rätt vad du avser.
__________________
Senast redigerad av MeanME 2013-06-19 kl. 12:39.
Citera
2013-06-19, 12:56
  #87
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Arepo
Självklart gör du det. Att inte göra det leder till ångest.
Vad menar du med "rätt"? Rationellt?

Jag kanske är vansinnig, men isåfall är du naiv. Du förutsätter nämligen att världen är begriplig. Ponera att någon läser upp en talserie för dig: "2 2 2 2". Skulle du sätta ditt liv på att nästkommande tal också är 2? Är det vansinnigt att tro att nästa tal är 4 eller kanske att det inte följer något tal överhuvudtaget? När det inte finns någon given regel är det inte märkligt att det uppstår pluralism.
Visst är det möjligt. Jag har aldrig påstått att jag vet vad man skall och inte skall göra. Det var bara ett möjligt (om än trivialt) exempel på religionens funktion.

Nåja, detta är nog OT.

Trodde inte det var så svårt att förstå men tydligen var det det för dig.

Att anta att en viss gud finns går inte att jämföra med att anta att en 2:a följer i din talserie. Extra ordinära påsåenden kräver extra ordinära bevis. Svårare är det inte.
Citera
2013-06-19, 14:08
  #88
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Arepo
Annorlunda uttryckt: Å ena sidan har vi A som varje dag (slentrianmässigt) ber morgon- & aftonbön, å andra sidan har vi B som dagligen borstar sina tänder både morgon och kväll. Finns där överhuvudtaget någon grundläggande ontologisk skillnad (givet att Gud inte existerar)?

Såna småsaker som empiri, epistemologi och logik.

Men dom kan vi såklart skala bort och stanna i solipcismen där vi kan snacka med oss själv ... förutsatt att vi finns.
Citera
2013-06-19, 19:45
  #89
Medlem
Reymonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av saftad_burk
Det är inte dina förklaringar som är bristfälliga. Det är din läsförståelse. Möjligen din tankeförmåga.

Jag beskriver ett problem helt klart och tydligt och förtydligar det sedan ytterligare. Ändå missuppfattar du gång på gång frågeställningen. "Måste turisterna känna till lagen för att den ska existera?" besvaras t.ex med en rad påståenden som inte har det minsta lilla med frågan att göra. Jag frågar inte: "Kan turisterna känna till att lagen existerar utan att få det berättat eller bevisat för sig?" eller "Måste turisterna känna till lagen för att kunna följa den?" utan "Måste turisterna känna till lagen för att den ska existera?"

Ja, ok. Ursäkta. Var jävligt trött igår. Håller med om att mina svar var ofokuserade. Ett mer korrekt svaret är: att det visst kan finnas en övernaturlig lag, men att relativismen inte bryr sig om sådana eventuella sanningar, så länge de inte kan bevisas. Relativismen koncentrerar sig på det som går att bevisa.

Hypoteser som inte går att bevisa är i ett relativistiskt perspektiv subjektiva, tills de kan bevisas.

Citat:
Samma sak med resten av posten. Enkla frågor som "Kan majoriteten rösta fram ett felaktigt beslut?" besvaras med svammel om konsensus, relativism, utdaterade mått - och så vidare.

Återigen håller jag med att mitt svar var dåligt. Jag utgick nämligen ifrån att din fråga var smartare än vad den var.

Personer som inte förstår premisserna bakom ideal objektivitet framtagen av människor, kan naturligtvis inte göra den rättvisa. Om man inte förstår de axiom som matematiken använder sig av, så kan man naturligtvis räkna eller mäta, relativt fel.

Man kan däremot inte räkna/mäta absolut fel eftersom man inte kan mäta/räkna absolut rätt. Eller tror du att matteläraren kan räkna ut ett exakt obestridlig mått på cirkeln?

Det är precis samma förutsättningar för den framröstade lagen. De som inte förstår lagen och dess överenskommelse kan naturligtvis tolka den, relativt fel.

Din fråga kan därför ställas även om lagen. Om det är ett visst antal personer tolkar lagen relativt fel och utför en omröstning: blir deras omröstning då objektiv, i relation till en lagman som är väl bekant med lagens premisser och därmed tolkar den relativt rätt? Svaret blir även då nej, eftersom den ursprungliga lagens premisser gäller, och därför får de som är utbildade och bäst känner till dess premisser tolkningsföreträde, så länge det är sagt att lagen ska gälla.

Citat:
Läs min tidigare post igen och lägg märke till att exemplen inte utspelar sig i lustiga hittepåvärldar där de matematiska reglerna eller någonting alls är annorlunda jämfört med vår världs. Matteläraren använder obestridliga matematiska bevis, inte utdaterade metoder - och så vidare.

Det jag försökte visa var att även matematiken använder sig av idealiteter som är påhittade av människor, t.ex, måttenheter och andra axiom som talet pi, som i någon mån måste idealiseras för att kunna användas. Dessa idealiteter går att "rösta" bort för att införa nya idealiteter, som är lika objektiva.

Men om man inte förstår idealiterna som röstats fram kan man givetvis inte använda dem korrekt. När man gör fel, så gör man fel, även i den relativa världen. Det är därför som det är korrekt att kalla den relativa överenskommelsen för objektiv.
Citera
2013-06-19, 19:56
  #90
Medlem
Reymonts avatar
Citat:
Ursprungligen postat av BRT

Då diskuterar vi helt enkelt olika saker. Att man kan visa att det finns lagar, som är objektivt existerande eftersom att de finns nedskrivna i t.ex. en lagbok, trots att de är baserade på subjektiva åsikter, tror jag inte att någon säger emot. På samma sätt är det ju ett objektivt faktum att det existerat/existerar människor som tror att jorden är platt, vilket inte innebär att det är ett objektivt faktum att jorden är platt. Vad jag diskuterar är ifall vi kan säga att moralisk utsaga A är objektivt korrekt medan moralisk utsaga B är objektivt inkorrekt som allmängiltiga principer ifall moral kommer från människan hellre än "står över" mänskligheten - vilket jag menar att vi inte kan.

Nu är det ju inte så enkelt att hoppa från samband mellan objekt och vad objekt är i sin fysiska form.

Att det är komplicerat för oss att se vilken fysisk form vissa objekt har som befinner sig långt ifrån vårt perspektiv är i min mening ingen bra jämförelse.

Då är det bättre att använda fysiska formers samband med mänskliga relationers samband. Är solen stor. Har Kalle rätt att slå Pelle om Pelle har sagt att Kalle är dum.

I bägge fallen kan vi antingen hitta en absolut objektivitet, eller en relativ objektivitet. Om vi röstar fram en, utifrån människors erfarenhet, ideal objektivitet, till bägge ovanstående fenomen så blir de objektiva eftersom vi då kan utgå från idealet för att avgöra ved som är rätt eller fel.

Det förutsätter naturligtvis att vi använder de bästa verktyg vi har tillgängliga, för att hitta ett ideal som stämmer väl överens med våra empiriska erfarenheter. Idealet blir då objektivt och inte subjektivt, eftersom idealet avgör vad som är rätt eller fel. Och så länge du inte har förmågan till att bevisa en absolut objektivitet så blir ditt påstående, enligt den relativa världsbilden, subjektiv.

Och du har givetvis rätt i att den relativa objektiviteten inte gör anspråk på att vara absolut objektiv. Den erkänner mer än gärna att dess objektivitet är skapad av människor utifrån människans erfarenheter. Det utesluter med andra ord av vi kan hävda att den är korrekt i absolut mening.
__________________
Senast redigerad av Reymont 2013-06-19 kl. 20:00.
Citera
2013-06-20, 10:24
  #91
Medlem
Arepos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av se_där...
Trodde inte det var så svårt att förstå men tydligen var det det för dig.
Det är inte alltid lätt att förstå vad som menas med vaga formuleringar.
Citat:
Att anta att en viss gud finns går inte att jämföra med att anta att en 2:a följer i din talserie. Extra ordinära påsåenden kräver extra ordinära bevis. Svårare är det inte.
Nej, men det är bara du som gör den jämförelsen. Exemplet gällde ditt antagande att solen kommer att gå upp också imorgon.

Vad jag vill ha sagt: Kan du verkligen bevisa den metafysiska realism som du så krampartat håller fast vid? Om inte, hur berättigar du ditt förkastande av andra möjliga synsätt? Jag tvivlar på att du kan göra det på rationella grunder.
Citera
2013-06-20, 10:36
  #92
Medlem
Arepos avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Såna småsaker som empiri, epistemologi och logik.

Men dom kan vi såklart skala bort och stanna i solipcismen där vi kan snacka med oss själv ... förutsatt att vi finns.
Jag skrev uttryckligen "ontologisk". Men du är självklart välkommen att fortsätta blunda, hålla för öronen och skrika...

Exemplet var inte menat att betraktas utifrån någon sub specie aeternitatis. Du kan heller inte anta att personerna i exemplet är en forskare och en överstepräst: de har lärt sig, som folk gör mest, via hörsägen/auktoriteter.

Då frågar jag återigen: Vari ligger den grundläggande ontologiska skillnaden när A utför handling h1 och B utför handling h2?
Citera
2013-06-20, 12:57
  #93
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Såna småsaker som empiri, epistemologi och logik.

Men dom kan vi såklart skala bort och stanna i solipcismen där vi kan snacka med oss själv ... förutsatt att vi finns.

Citat:
Ursprungligen postat av Arepo
Jag skrev uttryckligen "ontologisk". Men du är självklart välkommen att fortsätta blunda, hålla för öronen och skrika...

Egentligen viskade jag bara .... om epistemologi och logik. Som inte är irrelevante i ontologiska sammanhang.

Citat:
Exemplet var inte menat att betraktas utifrån någon sub specie aeternitatis. Du kan heller inte anta att personerna i exemplet är en forskare och en överstepräst: de har lärt sig, som folk gör mest, via hörsägen/auktoriteter.

Så tandborstning och bön har samma epistemiska värde för icke-specialister? Eller vad har jag inte förstått?

Citat:
Då frågar jag återigen: Vari ligger den grundläggande ontologiska skillnaden när A utför handling h1 och B utför handling h2?

Och jag svarar samma som tidigare: Empiri, epistemologi och logik.
Citera
2013-06-20, 13:22
  #94
Avslutad
Citat:
Ursprungligen postat av Arepo
Vad jag vill ha sagt: Kan du verkligen bevisa den metafysiska realism som du så krampartat håller fast vid? Om inte, hur berättigar du ditt förkastande av andra möjliga synsätt? Jag tvivlar på att du kan göra det på rationella grunder.

Jag kan svara men vart försöker du komma? Att det är lika rimligt att anta att en gud finns, som det är att anta att det är hälsosamt att borsta tänderna?
Citera
2013-06-20, 13:36
  #95
Medlem
Sepiritzs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Så tandborstning och bön har samma epistemiska värde för icke-specialister? Eller vad har jag inte förstått?

Vad vi har här är kanske den odontologiska argumentationsmetoden?
Citera
2013-06-20, 14:04
  #96
Medlem
Bogomils avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Bogomil
Så tandborstning och bön har samma epistemiska värde för icke-specialister? Eller vad har jag inte förstått?

Citat:
Ursprungligen postat av Sepiritz
Vad vi har här är kanske den odontologiska argumentationsmetoden?

Vem vet, kanske Arepo kommer att få sin egen fotnot i teologins historie.
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in