Citat:
Ursprungligen postat av
CatcherintheRye
Du vinner via skill.
Jag slår vad, 1000kr på att Dendi kan knulla upp dig med Pudge när du är en feedad void i endgame.
Edit; Det brukar alltid vara de som klagar på att sina teammates är nollor som själva suger dase.
Om de inte är ryssar då, det är okej att klaga på ryssar faktiskt.
Alla games går att vinna med alla combos, den som säger någonting annat är efterbliven.
Det beror enbart på hur pass bra du/ni är och hur ni utnyttjar alla olika situationer som uppstår.
Nej, Dendi hade inte vunnit. Inte det jag pratar om. Han hade säkert haft en chans att vinna om hans lagkamrater iallafall kunde spela lite grann, kunde lyssna på vad han säger osv. Men inte det jag pratar om.
Edit: Om det du säger om Dendi stämmer borde han väl ha vunnit det här gamet? Kan ju inte ha varit så bra spelare han lirade mot. Tre av dem har under 50% win, de andra två 50,xx%.
Jag är ganska säker på att han är en mycket bättre spelare än alla de andra. Men ändå vann han inte det här gamet. Hur kommer det sig?
Här har du ett exempel, hade 12-0-X den matchen. Jag gjorde inte speciellt bra val med items det gamet men det hade inte gjort någon skillnad även om jag köpte hex eller silence.
Alchemist och Medusa var också de två personerna som klagade på laget. Du har rätt med det du säger, det är oftast de dåliga spelarna som gnäller på laget. Jag är dock inte en av dem.
Citat:
Ursprungligen postat av
riika
Det beror mycket på vad motståndarlaget har för hjältar. Om man får anta att båda lagen är ungefär lika kassa. Med de hjältar du beskrev där har ni chans även mot en farmad void. Om det där nu är ett exempel från en av dina matcher så ligger en stor del av skulden på dig. Pudge är ganska långt ifrån ett bra hjälte i en sådan lineup.
Det där var bara ett vilt exempel. Men dessutom brukar dessa spelare välja hero när tiden är slut, utan att klicka på den innan, så man inte kan se vad de tänker välja.
Här är ett exempel, spelade ingen roll hur många 3-5man rp/dubbel rp jag gjorde, alchemist sprang ut och dog hela tiden, ingen ville följa med och ganka naix, mortred dog också hela tiden osv.. Mycket som gick fel och inget jag kunde göra åt det.
Man kan också tro att man har en chans men så är inte fallet, de fortsätter att springa ut och bli off-pickade hela tiden.
Men nu går det ju också att vinna matcherna "1v5". Då måste man dock ha en bra hero eller en riktigt bra start. Men det jag menar är att det är
väldigt svårt att komma bort från det där träsket, även om man är en riktigt bra spelare. Nu är jag dock inte det, men jag hoppas att du ändå förstår.