Sammanfattning av Ferry31 och Benzema (snart i en artikel författad av någon hobbyjournalist på aftonbladet, var så säkra)
John blir mystiskt skadad i slutet av april 2012.
Tvingas avstå EM-spel med utspel som att han är tillbaka efter sommaren. Säger sig ha kunnat spela halvskadad i EM om han velat.
Tiden går och sommaruppehållet är över, fortfarande skadad när säsongen drar igång och ska enligt läkaren vara tillbaka i slutet av oktober/början av november. Men ingen John på planen nu i heller.
Spekuleras i att han är redo för spel i januari då som utlånad till någon Championshipklubb men inget händer. (Utlåning+championshipklubb tillagt av mig)
Nu är vi här i slutet av maj 2013 och fortfarande ingen John på plan istället möts vi av nyheter att han återigen är skadad och tvingas till och med stå över Citys USA-turné.
3 juni möts vi av att han är skadad återigen.
Citat:
blir enligt Sportbladets källor sannolikt borta från full träning under minst två månaders tid.
Varken John eller pappan hade tid att kommentera.
Citat:
försökte Sportbladet få en pratstund med en tydligt haltande Guidetti – som dock inte ville stanna till.
– Nej, jag har lite bråttom iväg, säger han.
Citat:
Jag har inga kommentarer, säger Mike Guidetti när Sportbladet ringer upp.
http://www.aftonbladet.se/sportbladet/fotboll/article16890347.ab