Citat:
Ursprungligen postat av
sanning05
Vad menar du med att Gud måste utesluta eget val? varje process sker i Guds vilja, processerna är Guds vilja, hur uteslutes Guds val?
Jag syftar till den enskildes val, om "gud" formar enligt sin vilja med evolution så måste världen vara deterministisk. Ingenting kan lämnas åt slumpen, för då går det inte enligt "guds plan" givetvis.
Citat:
Ursprungligen postat av
sanning05
Nu har vi blandat ihop saker i en röra. Ett steg i taget. Högst irrationellt för Gud att nå målen som Han sätter upp. på vilket sätt är det irrationellt? vilka premisser använder du?
Hur skapar Gud en massa onödigt lidande? ge exempel.
Evolution är ett extremt ineffektivt och extremt långsamt sätt att skapa på om man nu är allsmäktig. En massa arter blev återvändsgränder och en massa biologiska fel uppstår hela tiden etc. etc.
Allt detta har givetvis orsakat en enormt och meningslöst lidande. Naturligt urval är ingen trevlig process alla gånger.
Citat:
Ursprungligen postat av
sanning05
Gud är ineffektiv och grym och inte tilltalar många människor. Mer än hälften av jordens befolkning tror på Gud, vad tilltalar dem att tro på Gud?
Förklara är du snäll.
Man ser det man vill se helt enkelt, vi människor är sådana. Få tänker igenom sina ståndpunkter ordentligt.