Citat:
Ursprungligen postat av
ValleVattenskalle
Jag funderar på att söka in till Juristprogrammet i Uppsala i höst med 1.55 i HP. Jag är relativt språkligt begåvad men är ändå orolig att det ska bli alldeles för hårt då jag inte besitter god studieteknik eller disciplin.

Öva upp det som alla andra, är hyffsat säker att det ligger någon tråd och skräpar här gällande studieteknik. När det kommer till disciplin får du helt enkelt öva upp det. Är du helt hopplös (vilket jag inte tror du är) får du börja smått. T.ex. "Innan jag går och super skallen av mig ikväll ska jag bannejmej lösa den här uppgiften". Sätt upp små delmål och börja beta av dom bara.
Klart du löser det, sträck på ryggen pöjk!
Edit: Studieteknik och disciplin kommer vara nödvändigt oavsett vilket lärosäte du väljer att plugga juridik på. 4 miljoner böcker/termin läser sig inte på egen hand.