Citat:
Ursprungligen postat av birgerburger
Bara jag som reagerar på att han blir kallad "Bonniers journalist"?
Henrik Arnstad har väl formats inom Bonniersfären?
Citat:
Ursprungligen postat av birgerburger
Jag vet inte hur det funkar i den världen, men svär man någon sorts trohet till sin arbetsgivare när man påbörjar arbetet?
Förvisso har man en lojalitetsplikt med arbetsgivare inskriven i lag men det handlar det knappast om här utan snarare om det att Bonniers är så marknadsdominerande att varje kontrakt med dom är skrivet i blod. Går man emot Bonniersfären och deras anställda så är man körd helt enkelt. De skyddar varandra. Inget märkvärdigt och ingen konspiration bakom, det är så det fungerar i samhället om man ingår i samma organisation eller nätverk så länge man inte brutit mot organisationens eller nätverkets interna kodex.
Efter att ha sett klippet från PK och hört
Henrik Arnstad så är jag övertygad om att han har något fel i huvudet. Han mal på utan att komma till saken utan att nämna det som är relevant för diskussionen. Hans inledning med att han "låst in sig i elfenbenstornet i sex månader och hundratals volymer" är ett totalt infantilt försök att legitimera sig själv som han högst troligen aldrig hade sagt om det här avslöjandet hade skett. Då hade han gjort som han alltid har gjort, dvs falskeligen presenterat sig som "
Henrik Arnstad, fil.kand och forskare i historia".
Den
här bilden har
Henrik Arnstad postat på Facebook. På den bär han en tröja med den välkända kommunistiska kamphälsningen i form av en knuten näve och det ökända kommunistiska slagordet
No Pasaran vilket ska förstås som
Citat:
A slogan used to express determination to defend a position against an enemy. It was often accompanied by the words pasaremos (we will pass) to indicate that communists rather than fascists will be the ones to seize state power. Källa: Wikipedia
I Sverige har det slagordet tills största delen använts av Antifascistisk Aktion (AFA).
För er som gärna vill ha en kommentar från
Henrik Arnstad angående hans examen kan titta
här.