2012-02-20, 21:51
  #781
Medlem
Psychoramas avatar
Citat:
Ursprungligen postat av symbolisten
Nej, de lever inte bara på negativ energi.
De lever framförallt på positiv energi, eftersom de saknar denna energi helt.
Vissa personer är öppnare i sin aura, har mer ljusare och högre energi än andra och är då mer aptitliga och mer utsatta.

Sedan handlar detta mycket om individuell och gruppmässig karma.
Jag tror att vi står vid ett slags medvetande/paradigm skifte, där vi måste göra oss av med negativa bindningar och blockeringar från tidigare liv.
Det är i mångt och mycket dessa som attraherar negs och diverse mörka/kaotiska entiteter.

Det svåra är att många av dessa är dolda och ganska djupa i vissa fall.
Men allting som leder till en medvetandemässig balans är att uppmuntras.
Man får helt enkelt hålla sig stark, positiv, se det från andra synvinklar. Att veta att det inte alls är något farligt. Tror man kan få bukt med "dem" genom ren och skär vilja och "outsmartande".
har dock bara upplevt detta en gång, vad jag vet, men jag är inte rädd för det... Oavsett om det är på riktigt eller ens egen projektion av sitt sämre jag? Hur som haver.. Inget kan skada en "Imortal soul". Kärlek och gott/vist tänkande stärker väl auran..

Edit: Möjligtvis och förhoppningsvis
__________________
Senast redigerad av Psychorama 2012-02-20 kl. 22:14.
Citera
2012-03-05, 16:24
  #782
Medlem
Måste bara berätta att jag kontaktat Steve som nämnts flera gånger här i tråden, och idag tog han bort en parasit samt ett "demonväsen". Måste säga att jag är lite skeptisk till det hela men time will tell, hoppas ju på det bästa! Det enda jag möjligtvis märkt av under dagen är illamående/sug i magen samt yrsel. Någon mer som fått hjälp av honom som har nåt att dela med sig av kanske?
Citera
2012-03-09, 23:04
  #783
Medlem
Inte fått nån respons här men gör en "update" iaf..

Detta är vad han hittade & tog bort i måndags:

Citat:
"a large astral parasite. It starts at your third eye, stretches over your crown, then runs down your back to the base chakra, under you and back up your front, ending at your heart centre- so it almost surrounds you. Your aura has been tattered and needs a lot of healing. Finally there is a demonic figure which is tormenting you at a mental and physical level"

Det mest konkreta jag märkt sen borttagandet är skillnaden på ögonen, innan var dom "dimmiga", tomma & såg nästan döda ut. Nu finns där en gnista & ett djup som inte funnits där på flera år... samt att jag får sova ifred dvs inga bisarra skrämmande mardrömmar...

Är fortfarande under "återhämtning" så hoppas på fler positiva förändringar efter detta
Citera
2012-03-11, 15:50
  #784
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av BabblarBaraBajs
Inte fått nån respons här men gör en "update" iaf..

Detta är vad han hittade & tog bort i måndags:



Det mest konkreta jag märkt sen borttagandet är skillnaden på ögonen, innan var dom "dimmiga", tomma & såg nästan döda ut. Nu finns där en gnista & ett djup som inte funnits där på flera år... samt att jag får sova ifred dvs inga bisarra skrämmande mardrömmar...

Är fortfarande under "återhämtning" så hoppas på fler positiva förändringar efter detta

Betalade du pengar för borttagandet?

Mvh
Citera
2012-03-11, 17:12
  #785
Medlem
Citat:
Ursprungligen postat av AcademicDream
Betalade du pengar för borttagandet?

Mvh

Ja, och inbillning eller inte - jag känner skillnad, så det var värt det.
Citera
2012-05-08, 17:42
  #786
Medlem
kulturstrategs avatar
Citat:
Ursprungligen postat av kulturstrateg

En liten uppdatering.

Det var lugnt i några veckor efter detta och jag tog till mig råden och kontrollerade min rädsla. Sen kom en natt slutet på november då det hände nåt igen. Klockan var runt 2 och jag skulle lägga mig för att sova, det hade varit lugnt under kvällen och jag kände ingen direkt oro. När jag legat ned nån minut och blundat så flashar plötsligt en bild, eller snarare en kort videosekvens, upp under nån sekund. Där ser jag en man sitta och titta på mig och hånskratta, han skrattar inte i den bemärkelsen utan kniper ihop munnen och håller sig för att inte brista ut i full skratt, hånfnissar kan man säga. Han är medelålders, tunnhårig, har mörkt hår och lätt mustasch och väldigt elaka ögon, psykopatögon, lekfullt onda. Han har även nån bredvid sig som jag jag ser i periferin, han/hon ser jag mer suddigt men personen tittar på mig med lätt öppen mun utan att skratta, han/hon känns undergiven den elake mannen. Båda såg ut att sitta i ett ganska litet rum med dunkel belysning.
Det knäpper i rummet under videosekvensen. Blev ganska rädd, framförallt eftersom det verkar bekräfta att det är negativa energier det rör sig om. Lyckas dock kontrollera rädslan hyfsat och kan lägga mig igen, först med lampan tänd. Kommer att tänka på bilden några gånger innan jag somnar, och varje gång efter att jag fått tanken så knäpper det i rummet precis efter.

Trots detta har jag kontrollerat min rädsla och det har varit lugnt från negativa energier ett tag, ända fram tills nyligen. Natten till måndag hände det grejer igen. Satt i sängen och såg på tv, ser att det rör sig något till vänster om tvn, ser ut som en orb fast den är svagfärgad, orben rör sig långsamt några sekunder vid tvn, nästan i en trekant, och det knäpper i tvn och lite runtom samtidigt. Ser också skuggrörelser igen i samband med knäppningar på andra ställen. Känner att "jaha, då var det dags igen", börjar bli lätt förbannad.
Nån halvtimma senare upplever jag något diffust, låter som om nån tar ett par steg i rummet samtidigt som jag ser en genomskinlig rörelse som nästan bildar en silhuett. Känner ett obehag och får lätt ångest. Men jag blir samtidigt mer förbannad och tänker högt "FÖRSVINN", "STICK ÅT HELVETE" mm, samtidigt som jag fokuserar på stället jag såg det. Upprepar tankarna under några minuter, men stannar upp då hjärtat slår ett par extraslag. Reagerar som vanligt när jag får extraslag, brukar få det nån gång då och då, ett eller ett par extraslag i rad. Men dom fortsätter och det vibrerar samtidigt i bröstet och extraslagen slår fortare och lösare. Dom höll i ca 15-20 sekunder, försvann när jag reste mig snabbt för jag tänkte att jag nog måste ringa ambulans. Hade svår ångest under extraslagen och tankarna snurrade, tänkte att "närvaron kanske är här för att jag kommer dö nu".
La mig inte för att sova förrän i gryningen då det kändes lugnt i rummet, hjärtat var fortfarande lite irritabelt och jag kunde inte riktigt ligga ner utan att få lätta rytmstörningar.

Kan andarna påverka hjärtat så att man får rytmstörningar, har ju fått rytmstörningar förut under fenomen men inte såhär ihållande?
Citera
2012-08-21, 02:31
  #787
Medlem
prismahs avatar
Efter att ha läst ett par sidor om NEG's så vill jag faktiskt dra likheten vid en religion. Jag tycker att det hela verkar gå ut på att vara positiv jämt o ständigt och göra osjälviska handlingar för att bli av med NEG'sen. Huvudnumret var dock bäst, lyssna på klassisk och andling musik (?) Använda kors och ansluta sig till ljus, jag menar de låter verkligen som en kamp mot mörkret och allt vad de står för.

Jag var med på noterna ett bra tag tills de börjades nämnas att de suger energi ur dig när du tänker på pornografiska saker eller blir sexuellt upphetsad..

Låter lite som gamla och heliga skrifter där man försöker avskräcka människor för att ha accepterat att man inte alltid kan vara positiv och att man måste må dåligt emellanåt. Jag kan även gjot feltolkningar men mina tolkningar väger lika mycket som era värderingar och tolkningar om detta. Glada är människor som inte vet bättre.
Citera
2012-09-11, 06:48
  #788
Medlem
Magikern-777s avatar
Jag hittat en väldigt bra sida som handlar om negativa energier

http://www.lenwalker.co.uk/

De olika metoderna T.ex SIEVING och de olika skydds sfärerna är guld värda för de som har problem!!

Sedan tar han även upp vikten av kontakten med områdets "Deva", vilket aldrig ska underskattas för de som håller på att utvecklar sina psykiska förmågor.

Har själv haft problem med diverse negs genom åren, och uppskattar djupt att den här typen av förekomst tas upp på ett rationellt och logiskt sett med debatt och kritik och framför allt "tekniker" för de som befinner sig mitt i stormen.

Jag förstår att mycket här kan stundtals verka ologiskt, men huvudsaken är och kommer alltid att vara om det fungerar eller inte, Om det inte fungerar under en neg attack så använd en annan metod, om absolut inget fungerar så är det antagligen inte en neg.

Huvudsaken är att det belyses för de som har utvecklat ett sinne för de planen, så att de kan utveckla ett hälsosamt förhållande till dessa världar, till sig själva och till sina medmänniskor. man får aldrig glömma Dions Fortunes Bevingade ord;

"Insanity is not the aim of occultism"

Börjar man att utveckla paranoida drag och rädslor så kanske man ska se över sig själv och sin egna psykiska hälsa och det här menar jag med all väl mening. Bra psykisk hälsa är grunden för allt typ av försvar och det gäller inte enbart mot "negs".

Så vad är bra psykisk hälsa då?

-Kan det vara något annat än Balans mellan kropp, själ, och sinne?

En annan sak som kan vara bra att komma ihåg är att alla elementarer är inte där för att skada en, utan vissa vill faktiskt hjälpa en, men som sagt det kan emellanåt bli svårt att göra den urskiljningen, därav vikten av kontakten med Devan.

Hursom helst tack Symbolisten för en bra tråd, jag tror trots viss stundtals ogenomtänkt kritik som folk har haft, så har du nog gjort en hel del personer lite mer medvetna och andra lite mer hoppfulla.

//
Citera
2012-09-17, 22:57
  #789
Medlem
Väldigt intressant läsning, jag har ett öppet sinne för det mesta, men som en person skrev här ovan så är det väldigt mycket regler, nästan lite dogmatiskt. Personligen så tror jag man kan övervinna mycket av de problemen som beskrivs genom att fokusera sin energi och lägga ner tid på att ändra fundamentala aspekter i sitt eget liv, tex. rensa negativa tankar, beteende mönster osv. Vilket man då kan göra på olika sätt. Möjligtvis är ämnet som beskrivs en metod och en väg dit, samtidigt så tror jag det kan vara nyttigt att ta sig fram med hjälp av egna erfarenheter och reflektioner och inte tillämpa allt till blindo. Jag säger inte att ämnet är fel, jag säger bara att man kanske ska ta visa delar av det hela med en nypa salt. Som sagt, intressant ämne.
Citera
2012-09-18, 12:14
  #790
Medlem
KycklingIRymdens avatar
Citat:
Ursprungligen postat av Nekrogoblikon
Väldigt intressant läsning, jag har ett öppet sinne för det mesta, men som en person skrev här ovan så är det väldigt mycket regler, nästan lite dogmatiskt. Personligen så tror jag man kan övervinna mycket av de problemen som beskrivs genom att fokusera sin energi och lägga ner tid på att ändra fundamentala aspekter i sitt eget liv, tex. rensa negativa tankar, beteende mönster osv. Vilket man då kan göra på olika sätt. Möjligtvis är ämnet som beskrivs en metod och en väg dit, samtidigt så tror jag det kan vara nyttigt att ta sig fram med hjälp av egna erfarenheter och reflektioner och inte tillämpa allt till blindo. Jag säger inte att ämnet är fel, jag säger bara att man kanske ska ta visa delar av det hela med en nypa salt. Som sagt, intressant ämne.

Plus ett osv på det här. Olika metodik för samma mål kan absolut brukas. Jag har sett otaliga varianter på samma koncept där målet är att bryta mönster och det man är inkörd på att tycka pga. sin omgivning. Svåra bitar att bryta också...
Citera
2012-09-24, 17:26
  #791
Medlem
makrillitomatsass avatar
Skrämmande mycket som passar in på en här. Framförallt de där jävla spindlarna som dyker upp som hypnagoga hallucinationer varenda gång man går in i en (djupare) svacka.
Är symbolisten fortfarande aktiv här?
Citera
2012-11-29, 17:00
  #792
Medlem
novus.s avatar
Sådant här är intressant att läsa om, men man tvingas alltid ifrågasätta det så fort den rationella delen av hjärnan sätter igång. Hur ska man kunna veta om det är hallucinationer skapade av psykiska problem, eller om det är faktiska "varelser"? Jag är nog för rationell för att kunna tro på sådant här, får hoppas att det inte drabbar mig också bara!
Citera

Skapa ett konto eller logga in för att kommentera

Du måste vara medlem för att kunna kommentera

Skapa ett konto

Det är enkelt att registrera ett nytt konto

Bli medlem

Logga in

Har du redan ett konto? Logga in här

Logga in