Citat:
	
		
			
			
				 Ursprungligen postat av 
Johnson88
			 
			Mariniusson/Kronaas blev tydligen misshandlad på KVA Norrtälje 2009. Nu har polisutredningen lagts ner. Nu sitter han på Kumla.
http://vgnt.se/fange-misshandlades-u...gen-laggs-ner/ 
 
Skulle inte bli det minsta förvånad 
 
 
På varje anstalt han kommer till ställer han krav på personalen om omständliga grejer och i början försöker plitarna hjälpa honom men när det går till överdrift så säger dem ifrån och då skickar han klagomål till anstaltens jurist och vidare med JO anmälningar.
I slutänden är alla emot honom och stänger dom intagnas datasal där J.E.M spenderar morgon till kväll med att skriva klagomål och anmälningar och begära ut kompletteringar på utredningen som fick honom fälld.
Han har i förhör dragit så många versioner att allt han kommer med avvisas då han inte är det minsta trovärdig.
Sen varje beslut rörande honom i anstalt kräver han kopia och att det skall vara undertecknat av alla inblandade så att han kan driva klagomål mot alla som varit med om rapporten/beslutet.
När intagna ställer till mycket problem på en avdelning med andra intagna så att det blir en ohållbart spänd spänning så flyttar man på personen o anger att personen "förbrukat miljön".
När det gäller Janne så förbrukar han miljön bland plitarna och varje gång han lämnar en anstalt så är det med papper att dom inte kan tänka sig att han skall komma tillbaka.
Att han skulle ha fått däng av anstalts personal är inte det minsta orimligt då han ofta lyckas skicka på enskilda vårdare mycket kritik o problem via sina anmälningar.
Han är kall och beräknelig och kan inte ens stava till empati och personalen borde skatta sig lyckliga att han inte är våldsam då han vet att då får han stå för vad han gör och det stämmer inte in i hans offer status att veva ned dem vårdare som öppet jäklas med honom.
För övrigt jätte trevlig och rolig person att lyssna på men inte någon man vill ha kontakt med utanför murarna.
Av vad jag vet har han bara 1 vän i behåll på utsidan som ställer upp i vått o torrt på honom.
Under dem 2 år jag satt med honom hade han 1 besök bara av sin son verkar som ingen annan vill kännas vid honom.