Citat:
Ursprungligen postat av NosaCastro
De som har arbetat inom psykvården och fortfarande har lite kvar i skallen att tänka med, vet att det jag säger är sanning.
Ett flertal av läkare och psykologer har djupgående störningar själva.
Jag har jobbat med överläkare som själva blivit inlagda efter ett "traumatiskt" jidder med en patient.
Jag har jobbat med chefsöverläkare som själva ligger inne med en bokstavsdiagnos och käkar mediciner för detta.
De är dessa snöbollar som rekommenderar länsrätten att släppa ut vissa patienter. Länsrätten har ingen koll what so ever.
Ta ett tvärsnitt av psykologerna inom rättspsyk och ställ dem emot patienterna. Vilka borde låsas in? Jodå, det skulle bli problem i selektionen.
Hela skiten kukade ur redan på 80-talet, när man la ner de stora dårhusen.
Jag trodde i min enfald att det skulle förändras, ifall en politiker blev drabbad av ett lösspringande tok, men där hade man ju fel igen...
Det kanske krävs fler politikerliv för att det ska hända något...
SKönt att se att det är fler som delar min åsikt. Jag måste nog säga att efter alla mina möten med chefer, läkare och annat patrask så blir jag bara mer och mer övertygad att många (inte alla dock) lider av olika störningar själva.
Problemet för mig är bl.a att om jag ska stoppa dessa permissioner så måste jag skriva ett brev till åklagaren där jag lägger fram de anledningar jag ser till att patienten fortfarande är farlig. Sen får patienten läsa detta vilket leder till att han blir ännu mer tokig på mig för att jag förstör hans liv.
Det märkliga är ju att även om Länsrätten anser att jag kommer med värdefull information som rättspsyk undanhållit dom, så händer inget mer än att permissionerna stoppas, rättspsyk får ju inget straff för att dom undanhåller väsentlig information som kan påverka länsrättens bedömning.
Jag tror att det finns en hel del fotfolk inom psykiatrin som har vettiga åsikter och som dagligen ser en massa fel begås, tänk om alla dom kunde ha stake nog att protestera istället för att vara så jävla rädda om jobben. Då kanske man skulle få upp ögonen för vad som egentligen pågår bakom dessa stängda dörrar