Citat:
Ursprungligen postat av RemeronDreams
Har för mej att en hög boss i HA Amsterdam (i vart fall Holland) på eget bevåg gjorde kokainaffärer med FARC-gerillan (Colombia), han blåste sen FARC på pengarna. Det slutade med att HA själva fick ta livet av honom, det gick helt enkelt inte att kliva ur situationen med mindre än så. Att få FARC på sej var inget alternativ. Så nog finns det saker som kan få HA att backa, helt klart.
(Sen kanske inte HA-bossens affär var direkt sanktionerad av HA från början men ändå.)
(Finns beskrivet i nån av alla dessa böcker om HA som skrivits, har för mej att det var kanadensiska författare, minns inte vilken.)
"Holländsk polis har också dokumenterat hur Hells Angels via Karibien smugglat knark till Europa som ursprungligen kommer från den colombianska maffian. En sådan affär ledde för något år sedan till en serie uppmärksammade mord i Holland.
Tillsammans med en karibisk mellanhand transporterade den holländske Hells Angels-medlemmen Paul de Vries 293 kilo colombianskt kokain till Holland.
Paul de Vries och två andra Hells Angels-medlemmar, Serge Wagener och Cornelis Pijnenburg, gjorde sig sedan av med den karibiske mellanhanden. De styckade hans kropp, lade i en väska och kastade den i flod.
Colombianerna svarade med att sätta hela den holländska Hells Angels-klubben på sin dödslista. Klubben löste problemet genom att avrätta de tre kokaintjuvarna. Och på det sättet betalade sig Hells Angels-klubben fria från colombianerna."
Finns lite mer info här:
http://gangstersinc.tripod.com/HellsAngels/Nomads.html