Citat:
Ursprungligen postat av
borriz
Nu handlar det inte om kostnader eller andra praktiska saker, det viktiga är det Militärindustriella komplexets inflytande över politikerna.
Istället för att få ett antal bra vagnar till ett bra pris, så prioriterar politikerna att köpa en egenutvecklad men (per enhet) svindyr vagn. Logiken bakom detta, är att försvarsbudgeten används som ett förtäckt industristöd.
Nja. När man initierade projektet 1995, så fanns det ett behov av ungefär 400 pjäser inom försvaret, samt exportpjäser*. Så 3- eller 4-siffriga produktionsnumerär var, vad som kunde förväntas.
Allteftersom projektet fortgick, så minskades dock försvaret ner (och varje gång utan förvarning från politikernas sida), både i Sverige och utomlands och därmed även den potentiella produktionen. Men ju färre pjäser som man kunde räkna med att producera, desto mindre pengar skulle krävas, för att slutföra konstruktionen och det fanns därigenom helt enkelt inte något givet tillfälle för att lägga ner projektet.
(*) För H77, så gick det mer än 2st exportpjäser, på varje pjäs för försvaret.