Citat:
Ursprungligen postat av
MaxDL
Det slog mig precis, när dom sover i skogsområden etc. Ganska korkat att dom inte hissar upp sig själva i träden och sover i hängmattor.
Dom borde även ha långa pinnar med ett väldigt vasst spjut på. Hur lätt som helst döda zombies med minimal kraft och liten risk. Bara ha ett closecombat vapen som backup ifall dom skulle lyckas ta sig förbi spjutet.
Det är en smart ide, men det kan inte vara så härligt att vakna upp och det står 50 hungriga zombies nedanför. När dom hänger upp taggtråd eller snören så blir dom i alla fall varnade när zombies kommer i närheten.
Har också tänkt på det. Nu skulle dom lika gärna kunna hitta en metall pinne och fila till ordentligt så den får en vass spets på och det skulle vara ett grymt bra närstridsvapen.