Mycket intressant ämne! Jag har funderat mycket på varför jag aldrig passar in nånstans.
Ända sedan puberteten har jag känt mig utanför i min egen släkt. Vid alla högtider satt de och pratade om trivialiteter, mat, växter, handarbete, husdjur osv. Karlarna i familjen satt och söp och tittade på sport på TV. Inget som intresserade mig alls, men man var ju tvungen att följa med.
På arbetsplatser har jag känt mindre och mindre tvång att integrera mig. Nu hör det väl till historien att jag bytt jobb ganska ofta. Detsamma gäller länder och vänner. Även när jag haft intressen och sökt mig till klubbar od för att dela detta intresse med andra, har jag känt väldigt liten samhörighet med människorna, och ofta slutat gå till möten ganska snabbt.
Jag har insett att ett parförhållande inte är för mig heller. Eftersom jag vant mig vid att leva lite som en enstöring, skulle jag inte palla med att vara tillsammans med en och samma person 24 timmar om dygnet.
Ofta anser jag som tidigare debattörer att människor är tråkiga, ytliga och lite obildade. Nu vill jag inte påstå att jag själv är superintelligent, möjligen i överkanten av medlet, men jag klarar inte av att sitta och snacka helgens supande och festande, barnuppfostran, semesterminnen och annat trams. På mitt nuvarande jobb är det nästan obligatoriskt att följa med ut och ta en öl på fredag, och jag bävar inför detta! När vi åkte bort en helg för teambuilding var jag frestad att ta lugnande tabletter.
Jag har väl ställt en egen diagnos:
http://en.wikipedia.org/wiki/Schizoid - Schizoid Personality Disorder.
Det allra mesta där passar in på mig. Jag känner inget enormt behov av att umgås med andra människor, eftersom jag sällan får något utbyte av det. Samtidigt känns det förstås lite ensamt att inte ha någon annan att utbyta tankar och erfarenheter med, särskilt sådana som tänker i samma banor som jag. Men sådana är ju svåra att hitta av uppenbara orsaker.
Ofta känns det som att jag är ensam om att vilja utveckla mig själv som person, att komma framåt i livet och åstadkomma saker. De människor jag brukar komma i kontakt med har låga ambitioner, blygsamma intressen och inga åsikter om någonting egentligen. Det är väl den grå massan av mänskligheten, och det ger mig absolut ingenting att umgås med sådana individer.
Jag har bott i 7 länder, och ska nästa år ge mig iväg till ett åttonde. Det känns jobbigt att inte känna att man hör hemma någonstans på jorden, inte ens i det land man en gång föddes och växte upp i. Jag älskar Sverige för dess vackra natur och goda människor, men jag klarar inte av samhällsklimatet, PK-ismen, och den av sossarna inprogrammerade passiviteten och offermentaliteten.