Citat:
Ursprungligen postat av flowman66
Jag har har spekulerat med fastigheter i perioder under 10 år och har haft förhållandevis rätt. Senast gick jag in i höstas och fick typ helt rätt. Då var marknaden DÖD på grund av finanskrisen.
Jag är ganska trött på folk som utgår från sina egna begränsningar och applicerar de på alla andra.
https://www.flashback.org/showthread.php?t=765702
Absolut, alla vill ha nedgång av ren avundsjuka och Sthlm är en metropol, av sällan skådat slag! Att några bubblor av finansiell art byggs upp just i Sthlm är omöjligt.
Givetvis är en ränta på mindre än 1 % ett normaltillstånd och när sedan räntan måste höjas för att inflationen tar fart tja då kommer underliggande behov att täcka upp de som inte orkar hänga med en snabbt stigande boendekostnad.
Frågan är vad som hände med det "behov" folk hade av att bo i förra krisen? Dvs. tidigt 90 tal? Mig veterligen så skedde ingen massutvandring från stan? Utan befolkningen var konstant om inte ökande.
Om priserna stiger väsentligt snabbare än inkomsterna så kommer en justering förr eller senare, i det här fallet senare.
Personligen så får gärna priserna fortsätta upp jag skiter i vilket, men att blunda för verkligheten är bara korkat.