http://www.byggahus.se/forum/byggmat...ad-granit.html
efter 3 sekunder på google.
visst, de skulle kanske kunna sitta där med sina stenyxor o skrapa på graniten men att skära ut perfekta mönster och göra kanter som är knivvassa idag, njaaa
Jag har inte hört något annat alternativ förutom att "de hade ramper", "de var väldigt avancerade", "de var väldigt många" osv.
Man vet inte hur och varför de byggdes. Även fast de har stått där i 5000 år helt orubbade(förutom av människan).
Pyramiderna är inte det enda eller det största beviset på att människor har blivit besökta i forntiden.
Tänk själv, vad har vi för bevis för att det finns liv i rymden förutom arkeologiska fynd/UFOn etc? Jo, det faktum att vi finns pekar på att det finns liv i rymden. Om du blundar för alla bevis så återstår bara det.
Vad finns det för bevis att det inte har varit ETs på jorden?
Du verkar veta mycket om fysiken och vad som är möjligt och inte, har du tagit reda på allt själv eller bara byggt din egen verklighet och ignorerar allt utanför?
Pekar inte människans utveckling på att vi skulle åka ut i rymden och ta kontakt? Det tillhör människans natur att utforska. Alltså är det mest troligt att annat liv finns som också gör det, ifall man inte har bevis för annat.
Om du skulle komma till vårat Universum och ville veta om det fanns liv och såg jorden, kan man inte dra den enkla slutsatsen att det finns? Vad är chansen att det skulle vara en slump och vi är de enda? Mindre än att det inte skulle vara det. Ren logik.
Om man kollar på människans utveckling de senaste 100 åren och jämför det med hur länge människan funnits så har det gått väldigt snabbt och kommer gå snabbare och snabbare, höjer inte det chansen att andra civilisationer kan vara mer avancerade än vi? Om de bara skulle vara 500 år framför oss, vilket är relativt kort, skulle de vara mycket avancerade och antagligen veta mer om fysiken än dig och säkert kunna resa mellan stjärnor/galaxer.