Citat:
Ursprungligen postat av searchsian
På den punkten(avskaffa sexköplagen) måste jag rådfråga. På vilket sätt skulle det här gagna samhället i sin helhet, vad är vinsten eller kostnaden ur olika perspektiv samt varför är systemet som vi har idag inte godtagbart?
Okey du frågade iofs WW, men här känner jag att jag måste svara ändå..
Har du följt länken?
Jag har den i min signatur med petitionen för att få bort sexköplagen.
Det står nämligen förklarat vi länken en del av det där du frågar om..
Det jag kan säga att vinsten för samhället b.la på att statens
indirekta ägande över kvinnas kropp försvinner, då torsken blir laglig (igen), och sexarnbetarna kan b.la starta upp fackföreningar, det blir även lättare att kontrollera hallick verksamheten, och sexarbetaren slipper känna indirekt skam i att hon (han) gör fel som säljer en sextjänst för pengar. Det minskar även på våldtäkterna av kvinnorna.
Du kan ju även läsa i denna tråd
https://www.flashback.org/showthread.php?t=950967
Lyssna på den svenska sexarbetaren som pratade i den Engelska parlamentet, vilket gjorde att Engelska parlamentet avböjde att följa svenska modellen på sexköpslagen.