Citat:
Ursprungligen postat av johnthedickholmes
tack! Har nu läst igenom materialet och undrar följande. Både tings- och kammarrätt - fann att det var ställt utom allt rimligt tvivel att de bägge läkarna styckat kroppen.
Vad hade dom för bevis för det?
Inga bevis alls. Inga tekniska bevis, ingenting, inga kvitton, telefonsamtal etc. Man stödde sig helt på ytterst svaga indicier och ytterst svaga vittnesmål vars svagheter avhandlats rakt och redigt i denna tråd hundratals ggr. Kolla i tråden efter Marianne S, fotohandlarparet, damen med hunden, menedsvittnet, barnet, barnets berättelse till att börja med, och läs sedan de 3 böckerna om fallet om du vill gå vidare. Om du är frisk och läskunnig kommer du att kunna bedöma alltihop själv. Läkarna förklarades skyldiga i ett sk domskäl, som inte går att överklaga, och hade de dömts och överklagat hade de garanterat gått fria helt.
Vad gäller personkopplingar är det supertunt. Det fanns en svag koppling mellan läkarna, men ingen av läkarna har haft en kontakt med da Costa som ngn kunnat bevisa. Ett av huvudvittnena ska ha varit 1 1/2 år när CdC styckades, så du kan förstå att detta var en idiotisk soppa utan dess like. Barnets mot påstod att barnet börjat vittna om styckningen långt efteråt, och så små barn minns inte på det sättet, det är omöjligt.
Det som pågår i tråden nu är helt enkelt att 3 debattörer (Lawnmoverman, Barnet och Hagenbach) envetet upprepar det man trodde var sant på 80-talet, om och om igen, veckor, månader i sträck, och det ser ut som en debatt, men eg är det bara tjafs på ytan. Lawnmoverman kan du tex följa långt bakåt i tiden, till 2008 tror jag, och du kommer att se exakt samma påståenden, det är helt frenetiskt alltså.