Citat:
Ursprungligen postat av Lawnmoverman2011
Härm var torsk och kan faktiskt ha råkat på den mördade kvinnan tidigare och diskuterat sexköp eller bara ha sett henne uppe på Malmskillnadsgatan.
Sannolikheten är stor att han haft kontakt med AN eller åtminstone sett henne på gatan där. En del av hans kollegor har sagt att TH brukade känna igen en del döda kvinnor, som de hade att obducera, som just "luder" eller "fnask". En av dessa kollegor sa även att han sagt till TH att om denne haft så god kännedom om de prostituerade att han direkt kunde se på obduktionsobjekten att det var just sådana.
Och en kollega (om det var samma?) har också sagt att han undrat över det där (när TH ska ha sagt om CdC att "kan det vara hon som jag sett på stritan tidigare, men som på senare tid inte synts till där"), eftersom TH sedan ett halvår tidigare flyttat upp Täby kyrky, haft hand om ett husbygge, och då inte gärna kunnat veta att hon inte synts till där på sista tiden.