Citat:
Ursprungligen postat av Festungbreslau
Du försöker frångå det faktum att läkarna utsatts för ett justitiemord genom den högst olämpliga formuleringen av domslutet. Vidare är inte köp av prostituerade tillräckligt för att bli av sin yrkeslicens.
Anser du verkligen att domslutet var förenligt med de principer som kännetecknar en rättsstat?
Det var en mycket BRA formulering av domslutet eftersom läkarna trots allt befanns vara skyldiga till styckningen av Da Costa men brottet var preskiberat TYVÄRR eftersom preskriptionstiden för detta brott bara var två år 1988, dvs alldeles för kort tid men det skulle snart ändras, 1993 förlängdes denna tid till fem år.
Det var helt rätt att läkarnas legitimationer drogs in 1989.
Vi kan väl knappast ha läkare i tjänst som springer runt och styckar prostituerade narkomaner på sin fritid även fast dom inte blivit dömda för detta brott just pga en olycklig "juridisk formalitet" ?
Vem i herrans namn känner förtroende för sådana läkare ?
Du kanske ?
Läkarkårens namn skulle dessutom bli nedsmutsat.