Citat:
Nej det är inte samma sak.
Ursprungligen postat av HusvagnSvensson
Det är precis samma sak. Vad du hävdar är att Daddy har begått en brottslig handling och att han därför skall betraktas som skyldig till motsatsen bevisats. Det är samma handling och den bedömdes som brottslig av socialtjänsten, därför ville de låta saken gå till domstol, men de kan inte bevisa det. Då har den inte ägt rum. Att den skulle vara skadlig för barnet utan attt vara brottslig är bara en rökridå. Med det menas att man tar sig rätten att använda allvarliga och totalt vanhedrande anklagelser med enormt vittgående betydelse för den misstänkte mot honom, men utan att kunna visa att händelsen ens ägt rum och efter att anklagelserna avvisats som obevisade av domstolen.
Skall socialtjänsten anklaga medborgare för incest får de har mer på fötterna än så här eller sluta behandla oskyldiga som skyldiga efter eget godtycke.
Skall socialtjänsten anklaga medborgare för incest får de har mer på fötterna än så här eller sluta behandla oskyldiga som skyldiga efter eget godtycke.
Förr försökte man faktiskt ofta lösa vissa delar av sådan här problematik utan att blanda in polisen i tron att det var för familjen och barnens bästa att inte stigmatisera varelse föräldrar eller barn. Numera finns en lagstiftning som innebär att socialtjänsten har anmälningsplikt vid misstanke om barnmisshandel eller sexuella övergrepp oavsett om man tror att det kommer leda till åtal eller inte, eller om man själv anser att handlingen är så allvarlig att den ska anmälas eller inte. Det är numera åklagaren som ska göra den bedömningen INTE socialtjänsten.
Det är mycket klart uttryckt att det är skilda roller där, polis och åklagare utreder brott och socialtjänsten utreder helt oberoende av om det föreligger brott eller inte, barnets situation. Inom socialtjänsten ska man alltså agera oavsett och inte invänta utredning eller utslag från polisen, fokus ska ligga helt på barnet och barnets situation.
Socialtjänsten får i och med det inte heller luta sej tillbaka med att en polisutredning är nedlagd, polisen har inte ansvar över barnen och socialtjänstens utredningsplikt och ansvar för barnen kvarstår även om polisen avslutar sin utredning.
__________________
Senast redigerad av Logga-ut 2010-05-28 kl. 17:10.
Senast redigerad av Logga-ut 2010-05-28 kl. 17:10.