Citat:
Ursprungligen postat av Massimo71
Föräldrar kan alltid samarbeta utom i extremfall, idag är det 200 000 barn som ser sin far sällan eller aldrig så att påstå att vi har så många kålhuven till pappor i Sverige är bara skitsnack.
Tro mig, jag har läst igenom ett 100-tal vårdnadstvister nu och "mamman säger" är vanligaste frasen , hittills ska sägas.
Om du ger mig din adress kan jag skicka över utredningarna till dig.
Vi har inte 200 000 underkända pappor. Sluta sprida den skitsiffran som du hämtat från himmelen eller visa mig en länk där det står att vi har 200 000 underkända pappor.
Att alla pappor inte har gemensam vårdnad eller har delat boende om sina barn innebär inte att dom inte kan samarbeta med mamman eller att dom inte umgås med sina barn på dom villkor dom själva varit med om att komma fram till.
Vårdnadstvist berörde 3800 par (eller om det var 3600) ett år, det innebär på tio år 38 000 pappor, och på tjugo år 76 000 pappor. Det är högt räknat att räkna 3800 tvister under alla dom
senaste tjugo åren, eftersom det var ett år med många tvister och man talade om en ökning med 800 fall mellan två mätpunkter. Men bara för att vara snäll mot dig så kan vi ta så extremt många som möjligt.
Av dessa högt räknat 76000 vann papporna 10% av fallen, kvar blir alltså 68 400 pappor på tjugo år.
Så om vi räknar med att det sitter pappor och grinar över att dom inte har vårdnaden över sina 18 -20 åriga barn, så kan vi tala om 68 400 pappor som inte fick enskild vårdnad och alltså inte ansågs lämpligare än mamman och där man inte ansåg att det fanns förutsättning för gemensam vårdnad.
Varifrån får du nu din siffra?
Hur gamla är barnen du pratar om egentligen? 40? 50?
Vi vilken ålder är barnen när man slutar tvista om vårdnaden?