Citat:
Ursprungligen postat av Tyfonen
Tycker du att det är bra? Genom att läsa det du skriver och hur hårt du går på Jocke är det lätt att tro att du inte anser att det är fel. Men underbart att du i varje fall kan se det.
Självklart är det något som är fel om vårdnanden per automatik tillfaller mödrarna, nu är det ju inte det statistiken visar, endast att den OFTAST tillfaller mödrarna. Vad det är för bakomliggande anledningar vet vi inte, finns så många variabler, misshandel, påstådd misshandel, försörjningsförmåga, etc etc. Sen att en förälder får vårdnanden säger inte heller att umgänget för den andra föräldern blir mindre/avstannar helt. Men ja, det är märkligt att siffrorna talar för en så tydlig övervikt på ensam vårdnad för kvinnor.
Nu är ju detta inte ett "bevis" på att detta är vad som hänt JR. Man kan stirra sig blind på statistik, men det är lätt att glömma bort att varenda vårdnadstvist är unik, går inte att göra jämförelsen som vissa mellan "Greven" fallet och JRs fall. Det enda vi vet med säkerhet är att JR och Rs umgänge inte fungerat senaste tiden (har för mig att det fungerade i början, rätt?) och att det finns 2 olika sidor här, en som stöttar JR och tror att han blivit separerad från sin dotter på felaktiga grunder och stöttar sig på den enda bevisning som finns tillgänglig, dvs Daddys blogg. Sedan finns det den andra sidan som antar att det ligger mer bakom, som ifrågasätter den bild som tidigare nämnda blogg försöker framföra.
OT:
Alla dessa person angrepp och antydningar om folks intellekt är verkligen tragiska, likväl alla insinuationer om att "den och den är samma person" etc. Blir lätt sandlådenivå på många av inläggen
Från BÅDA sidor. Ett förslag till samtliga inblandade
LÄS vad den "andra sidan"
FRÅGAR inte anta vad det är de "egentligen" är ute efter. Då det framkommit att några här känner JR personligen så förstår jag att det är svårt att hålla känslorna i styr när ni ser saker som ni upplever som direkta anklagelser mot en person ni anser vara orättvist behandlad, men försök iallafall hålla en trevlig ton. Samma gäller för de som argumenterar för andra sidan, visst att det ibland slinker igenom lite spydigheter men låt inte tråden degenerera till de mörka ställen den bitvis varit på.