Citat:
Ursprungligen postat av Aposteriori
Vad är det som inte stämmer med dokumenten? Har du andra dokument? Nu får du allt upp till bevis för jag tror inte på ett ord från dig längre.
Vilka av dokumenten talar du om här? Klippen? Utifrån dem så ges ingen helhet, bara valda delar ihopklippta på ett sätt som visar det som Joakim vill visa.
Frågan där är vad som helheten visar.
Mammans orosanmälan ser inte ut att stämma med presentationen av den. Del tycks en inledning saknas, dels indikerar nian i hörnet att den är en del av ett större material, del talar hon i sin skrivelse om en annan tidpunkt än den som anges i brödtexten, dels hänvisar hon till att det föreligger en eller fler saker till som ger anledning till oro. Dokumentet som sådan betvivlar nog ingen - funderingar kring presentationen finns.
Joakims egen "brev" tas av många som en bekräftelse på "sanningen". Det är dock en partsinlaga gjord av Joakim bifogad till 2007 års utredning. Det är hans åsikter/uppfattning i frågan - ingen fakta.
Det som kan ses som fakta är det han säger om sig själv.
Där bekräftas mammans farhågor kring hans ADHD problematik vid den tidpunkten, om hans problem kring barnets födelse och framåt tills hon flyttar - hon flyttar när barnet är fjorton månader, att han visst tagit till alkohol osv... Trots det vidhåller ni att mamman enbart farit med osanningar och vägrar se att det fanns en problematik som han faktiskt själv vidgår inledningsvis.
Hon är inte ensam ansvarig för situationen som uppstått.
Joakim har själv berättat om en händelse i duschen med flickan. Vilken förälder skulle INTE reagera om ett barn kommer hem och berättar om lek med en vuxens kön?
Mamman ser till att få detta utrett. I det läget borde de hon vände sig till ha sett till att samtliga parter fick hjälp att hantera situationen -- oavsett vad man trodde var riktigt eller inte, och de borde ha fått hjälp att hantera resultatet av utredningen.
Men mamman har inte begått ett fel -- likafullt fortsätter ni hävda att allt är falskt och påhittat från början till slut -- trots att Joakim själv vidgår att det finns en händelse som barnet kan prata om. Vem vet med vilka ord och till vem det kom?
Ni fortsätter hävda en massa om mammans uppväxt trots att Joakim inte vet ett dugg om den, och trots att mamman har haft umgänge med sin pappa. Joakims tidigare påstående har fått stå som sanning.
Dokumenten äger nog sin riktighet, det innebär dock inte att allt som står i dem äger sin riktighet, eller att sättet att hantera dem ger en riktig bild. I dokumenten finns, beroende på vilka dokument man väljer och man väljer att klippa och klistra, negativt och positivt om båda parter - och det äger nog sin riktighet, det är inte svart och vitt i den här historien.
Däremot handlar det om en liten flicka som levt sex och halvt år tillsammans med sin mamma och enbart haft sporadisk kontakt med sin pappa -- och det borde man banne mig ta hänsyn till när man diskuterar åtgärder och handlingsplan. För det borde vara det det handlar om - och inte hämnd och upprättelse mot systemet, mormor och mamman med en flicka som slagspåse.