Citat:
Ursprungligen postat av WalterSullivan
Gå och spela det dötråkiga mörka GTA IV istället då där det inte finns ett jävla skit att göra förutom main quest linjen.
Och vad fan har Saints med saken o göra? SA kom långt innan SR 1 och i ett Gta spel ska allt gå att göra, man ska kunna leva som en riktig person och ha skitroligt med sina pengar.
Köpa byggnader, bilar etc annars är spelet slut och helt dött efter main quests som i IV
Och att kunna ändra frisyr och kläder gör att jag som spelare kan göra karaktären till "min" när jag sätter mina egna stil på han.
Och vem har sagt att GTA inte är ett rollspel? Det är det egentligen särskilt nu när man kan levla upp olika färdigheter också
Jag snackar inte om att det inte ska gå att göra grejer vid sidan av huvuduppdragen, det e bara bra om det går. Men just dom här löjliga rollspelselementen jag stör mig på. När jag lirar gta vill jag att den spelbara gubben ska vara en färdig karaktär med en "egen personlighet", inte ett tomt ark som man själv fyller hur man vill att den ska vara, då skulle jag ha valt att lira ett rollspel istället.
Den medelålders snubben med fru och barn som glider runt i rolexklocka och kostym e till exempel inte någon (jag skulle kunna tänka mig) hux flux skulle raka av sig håret eller skaffa en tatuering. Därför stör det mig att man överhuvudtaget kan det. De tid och resurser som lagts på dom här funktionerna hade kunnat användas till något mycket viktigare... till exempel fler uppdrag, fler sidouppdrag, fler fordon, fler djur o.s.v.
Den här nya bullet time funktionen, eller möjligheten att sakta ner tiden när man kör stör mig däremot inte. Jag diggar den både i Max Payne och red dead redemption.