Citat:
Ursprungligen postat av aaaanders00
Det är så att det är någon som har laddat upp bilder på mig på facebook och undrar hur jag kan ladda ner bilderna utan att personen får reda på det?
Är det bara klicka på download eller skickas det ett meddelande till personen att bilden har laddatsned?
Det är bara att högerklicka på bilden och spara den. Personen som har laddat upp bilder får inte reda på det, det skulle ju bli ganska rörigt om det funkade så. Däremot kan man ju tycka att det är lite läskigt att vem som helst kan ladda ner folks bilder. Men det är som sagt bara att ladda ner den.
Jag har en fråga: jag vill länka till en grupp i en status, alltså så att folk hamnar i den gruppens logg när de klickar på namnet på den i mitt inlägg och så att min status hamnar iden gruppen, hur gör jag det? Det brukar föreslås automatiskt om man skriver en persons namn att den ska bli markerad (blåfärgad) men det funkar inte med gruppen fast jag har sett att folk gör det. Måste man logga in på något vis?